Wrocław: Kolejne zarzuty za milionowe wyłudzenia z VAT za czasów PO-PSL

fot: youtube

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się nielegalnym obrotem paliwami płynnymi i praniem brudnych pieniędzy. Zabezpieczono majątek na kwotę ponad 20 mln złotych.

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała od grudnia 2013 roku do lutego 2015 roku na terenie Dolnego Śląska i województwa lubuskiego. To kolejna afera, która wyszła na jaw teraz, a miała miejsce za czasów rządów koalicji PO-PSL.

Członkowie grupy przestępczej, zajmowali się popełnianiem oszustw podatkowych przy wykorzystaniu mechanizmu znikającego podatnika. Na skutek działania grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 30 milionów złotych.

Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania, na polecenie prokuratora, sześciu kolejnych osób zamieszanych w przestępczy proceder: Grzegorza B., Tomasza J., Joanny B., Moniki J., Romana J. oraz Izabeli J. Doszło do tego 29 stycznia 2018 roku.

Po zatrzymaniu podejrzanych przeszukano zajmowane przez nich lokale i pomieszczenia, w tym miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Po doprowadzeniu zatrzymanych prokurator ogłosił im zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie Dolnego Śląska, uszczupleń podatkowych związanych z nielegalnym obrotem paliwami i praniem pieniędzy na łączną kwotę przekraczającą 30 milionów złotych.

Prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do Sądu, w stosunku do trzech wiodących organizatorów przestępczego procederu, z wnioskiem o zastosowanie na okres trzech miesięcy tymczasowego aresztowania. Sąd, podzielając argumentację prokuratora, orzekł o tymczasowym areszcie.

W stosunku do trzech pozostałych podejrzanych zastosowano wysokie poręczenia majątkowe oraz dozory Policji.

W trakcie realizowanych do sprawy przeszukań w domach podejrzanych zabezpieczono znaczące kwoty środków pieniężnych w formie gotówkowej w wysokości 600 tysięcy złotych. W ramach dalszej analizy stanu majątkowego podejrzanych ujawniono kilkanaście nieruchomości będących ich własnością i własnością najbliższych, co do których możliwe było skorzystanie przepisów o zabezpieczeniu rozszerzonym. Skutkiem tego wydano pięć postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, w ramach których zabezpieczono kwotę 20 milionów 781 tysięcy 959 złotych.

Źródło: pk.gov.pl/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ