Czy zmiany w URBANCARD będą korzystne dla wrocławskich pasażerów?

Radosław Drożdżewski, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Już od 8 marca w systemie URBANCARD będzie można kupować bilety w kasownikach za pomocą zwykłej karty płatniczej z funkcją płatności zbliżeniowych. Jak zapewnia Karolina Mystek IR Manager z Mennicy Polska, która jest operatorem starych i nowych biletomatów, a wdrażany system “wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników kart płatniczych, którzy w nowym systemie nie muszą kupować biletów papierowych, płacić gotówką lub wyrabiać karty URBANCARD”.

Teraz w razie kontroli musimy tylko okazać kartę płatniczą, którą uprzednio dokonany był zakup biletu w Kasowniku Biletowym, i jak zapewnia Karolina Mystek “jest całkowicie bezpieczne”. Podobnie jest z zakupionymi biletami w wozach MPK, “transakcja jest szybka i w pełni bezpieczna” zapewnia Lech Filipiak, dyrektor departamentu Nieruchomości i eksploatacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Mennica Polska nie zlikwidowała papierowych biletów jednorazowych i czasowych, co cieszy znaczną grupę, która okazjonalnie jeździ miejskim transportem, nadto nie ufa nowoczesnym urządzeniom, tym bardziej, że coraz częściej podczas zakupu automat wciąga banknoty i monety ale biletu nie wydaje. Reklamacje co prawda można składać ale nie są uznawane. Poza tym pasażerowie tracą czas, bo muszą osobiście pojechać do Biura Obsługi Klienta, jeśli mowa o monetach, to rzadko kto traci dwa bilety do takiego biura, by odzyskać pieniądze za jeden, a po drugie dziwi montowanie nowoczesnych urządzeń, których oprogramowanie najzwyczajniej nie przewiduje nadwyżki wpłaconych pieniędzy i wydanych biletów. Mennica Polska zapewnia, że każda reklamacja jest uznawana ale w rzeczywistości tak nie jest.

Na początku stycznia, na przystanku Hallera, pan Paweł, jeden z naszych czytelników wrzucił do automatu 5zł. Ani biletu, ani zwrotu pieniędzy. Zadzwonił do serwisu.  Pół godziny później, panowie obsługujący biletomaty byli na miejscu ale “my nie możemy panu oddać pieniędzy” usłyszał pan Paweł. Pasażerowie są zdezorientowani, kiedy widzą na ekranie “błąd odczytu karty” a przed nimi, czy za nimi, innemu pasażerowi operacja udała się. Nagminne problemy z doładowaniem karty i zadziwienie, że w nowych biletomatach nie można zapłacić gotówką, to najczęściej występujące problemy związane z wdrażaniem nowych urządzeń.

Do 8 marca Mennica powinna wszystkie usterki naprawić. Teraz nowe urządzenia są testowane i mogą wystąpić utrudnienia. W tej chwili jest 125 biletomatów a docelowo będzie 170.

Przed nami nowa forma zakupu i płatności. Jak zapewnia Mennica Polska

Karta URBANCARD EP to nowoczesny i wielofunkcyjny nośnik usług i produktów elektronicznych, który poza funkcją biletu okresowego posiada funkcję Elektronicznej Portmonetki. Można ją doładować w stacjonarnych Automatach Biletowych, Punktach Sprzedaży i na stronie. Należy tylko pamiętać, że karta URBANCARD EP musi być przed użyciem doładowana (w kiosku, biletomacie lub przez Internet).

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ