Strzelin: odnaleziono składowisko rakiet przeciwpancernych

Strzelińscy funkcjonariusze interweniowali w związku ze zgłoszeniem odnalezienia rakiet podczas wycinki drzew w lesie. Policjanci natychmiast przyjechali na miejsce i zabezpieczali teren do czasu przybycia saperów. Później okazało się, że pod ziemią znajdowało się aż 41 skrzyń, które zawierały ponad 160 rakiet do dział przeciwpancernych. Jak ustalono, zostały one prawdopodobnie tam umieszczone w latach 1905-1914. Po zakończeniu działań wszystkie przetransportowano w bezpiecznie miejsce.

29 stycznia 2018 roku o godz. 9:45 dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie otrzymał informację o ujawnieniu wystającego z ziemi niewybuchu od osób dokonujących wycinki drzew na terenie jednego z kompleksów leśnych. Natychmiast skierował na miejsce policjantów. Znalezisko znajdowało się tylko 400 metrów od miejscowości Kojęcin w powiecie strzelińskim.

Funkcjonariusze potwierdzili, że jest to niebezpieczny przedmiot przypominający niewybuch i od razu przystąpili do zabezpieczenia terenu. Mając na uwadze bezpieczeństwo osób postronnych policjanci pilnowali, aby nikt nie maił tam dostępu. Następnie przekazali teren saperom.

Podczas wykonywanych przez nich prac okazało się, że w ziemi znajdowało się aż 41 skrzyń zawierających ponad 160 rakiet do dział przeciwpancernych. W skrzyniach były także instrukcje obsługi rakiet.

Jak ustalono, prawdopodobnie zostały tam umieszczone w latach 1905-1914.

Po zakończeniu działań wszystkie rakiety przetransportowano w bezpiecznie miejsce.

Policja przypomina, że niewybuchy są bardzo niebezpieczne. Wydobywanie ich lub samodzielne przemieszczanie grozić może kalectwem, a nawet śmiercią. W każdym przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Pamiętajmy też, że nie wolno dotykać takiego niebezpiecznego znaleziska.

Źródło: KPP w Strzelinie

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ