E. STAROSŁAWSKA: 5-LETNIE PRZEŻYCIA NA NOWOTWORY W POLSCE TO 37,3 PROC. U PANÓW I 53,5 PROC. U KOBIET

domena publiczna

5-letnie przeżycia na nowotwory w Stanach Zjednoczonych, (…) to jest 68,5 proc. Jeżeli chodzi o 5-letnie przeżycia na nowotwory w Polsce, to mężczyźni – 37,3 proc., kobiety – 53,5 proc – powiedziała na antenie Radia Maryja w programie „Aktualności dnia” prof. Elżbieta Starosławska, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej.

Prof. Elżbieta Starosławska wskazała w kontekście Światowego Dnia Walki z Rakiem, który będziemy obchodzić 4 lutego, że „5-letnie przeżycia na nowotwory w Stanach Zjednoczonych (jest to liczba podana na Międzynarodowym Kongresie Onkologów Klinicznych), to jest 68,5 proc. Jeżeli chodzi o 5-letnie przeżycia na nowotwory w Polsce w pierwszej dekadzie XXI w., to mężczyźni – 37,3 proc., kobiety – 53,5 proc. Różnica ta, jeżeli chodzi o mężczyzn i kobiety, przede wszystkim występuje dlatego, że mężczyźni częściej chorują na nowotwory płuc”.

– Możemy się od tego uchronić. Raz w roku powinniśmy wykonać morfologię krwi. To są naprawdę grosze – ok. 20 złotych. Raz w roku morfologia krwi i OB – to wszystkie białaczki i różne systemowe schorzenia. Raz w roku analiza moczu, czyli wszystkie nerkowe sprawy, raki pęcherza moczowego, też wszystkie schorzenia nerek. Proste badania – USG jamy brzusznej raz w roku. Możemy wykryć szybko jakieś nieprawidłowości w zakresie wątroby, trzustki, nerek, pęcherza – wskazała prof. Elżbieta Starosławska.

Prof. z Lublina wspomniała również o zachorowaniach na raka płuc: „jeżeli chodzi o palenie papierosów, to jest 90 proc. – taki związek podaje literatura w prawie wszystkich doniesieniach.

– Więcej panów choruje na raka płuc, ale kobiety w tym niechlubnym wyścigu już dorównują mężczyznom. Po raku piersi, jest to drugie miejsce w zachorowaniach na nowotwory –dodała.

Prof. Elżbieta Starosławska podkreśliła również wysoką rangę naszego odżywiania.

– Powinniśmy unikać żywności grillowanej, wędzonej, pleśni i nitrozoaminy. Musimy po prostu poczytać co jemy i nie kupować wszystkiego, co leży na półce – wskazała gość Radia Maryja.

Ważna jest również masa ciała – dodała.

– Ważne jest, abyśmy poświęcili 3 razy w tygodniu pół godziny na jakieś ćwiczenia, bieganie. Często zasiedzimy się w pracy czy w domu albo nie mamy po prostu czasu, bo jesteśmy zaganiani. Jednak warto zwrócić uwagę na naszą kondycję – zaznaczyła prof. Elżbieta Starosławska.\

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ