ZŁOŻENIE JEDNOLITEGO PLIKU KONTROLNEGO MOŻLIWE DO 26 LUTEGO

vat.jpg

Mikroprzedsiębiorcy mają czas do 26 lutego na złożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego. KAS apeluje do przedsiębiorców, aby nie zwlekali z przekazaniem informacji. Jednocześnie zachęca do odwiedzenia strony jpk.mf.gov.pl, na której można znaleźć odpowiedzi na ponad 100 najczęściej zadawanych pytań dot. JPK.

Zgodnie z nowymi przepisami, mikrofirmy i samozatrudnieni od początku roku muszą przesyłać fiskusowi plik JPK, czyli raport nt. zawieranych przez siebie transakcji VAT. To jedno z narzędzi, za pomocą których obecny rząd uszczelnia system podatkowy. Szef KAS Marian Banaś podkreślił, że w ten sposób państwo walczy z szara strefą.

– Służy to zarówno organom administracji skarbowych, jak również samym przedsiębiorcom, ponieważ w ten sposób unikamy działalności tych wszystkich, którzy chcą nas oszukiwać jako budżet państwa i szkodzić uczciwym przedsiębiorcom. Chodzi o to, aby ta konkurencja, która do tej pory była niewłaściwa, się wyrównała. Poprzez objęcie obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców będziemy mogli doprowadzić do sytuacji, w której szara strefa i nieuczciwi przedsiębiorcy nie będą mieli miejsca w gospodarce – powiedział Marian Banaś.

Od 1 lipca 2016 r. obowiązek wysyłania danych dot. sprzedaży i zakupów objął dużych przedsiębiorców. Małe i średnie przedsiębiorstwa wysyłają plik od ponad roku.

Według dr Krystiana Mieszkały nowe przepisy przyczynią się do lepszej  wykrywalności wyłudzeń w podatku Vat

Nikt nie lubi być kontrolowany, ale to bardzo skuteczny środek profilaktyczny.  Kwestią dyskusyjną jest częstotliwość oraz  zakres kontroli, ale z pewnością organy podatkowe muszą posiadać instrument pozwalający sprawdzić, czy podatnik należycie wywiązuje się ze swoich obowiązków – dodaje ekspert

źródło: radiomaryja.pl / wdolnymslasku.com

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ