KGHM wesprze szkolnictwo branżowe

fot. MEN

KGHM Polska Miedź S.A. podpisał listy intencyjne z lokalnymi samorządami i przedstawicielami szkół w sprawie objęcia patronatem 42 klas branżowych w szkołach powiatów legnickiego, lubińskiego, głogowskiego oraz bolesławieckiego. Listy podpisano przy okazji konferencji z udziałem prezesa zarządu KGHM Radosława Domagalskiego i minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej.

Klasy branżowe, które będą kształcić m.in. przyszłe kadry miedziowej spółki, zostaną objęte patronatem w szkołach w Lubinie, Legnicy, Bolesławcu i Głogowie. Ich uczniowie mogą uczyć się m.in. na kierunkach elektryk, monter, elektromonter czy w kierunku wiertniczym. KGHM uczniom tych klas zaoferuje przede wszystkim pomoc merytoryczną pracowników spółki, materiały dydaktyczne oraz system praktyk i stażów.

Szefowa MEN w swoim wystąpieniu podziękowała władzom KGHM za odpowiedź na wspólny apel premiera Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji dotyczącego wsparcia szkolnictwa branżowego oraz jego promocji.

Prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki podkreślał z kolei, że KGHM to firma globalna, która musi sprostać zmieniającym się warunkom ekonomicznym i coraz trudniejszym warunkom procesów wydobycia. – Wyzwaniem jest też przygotowanie nowych kadr pracowników, musimy tu dokonać skoku jakościowego, tak by pełnoprawny pracownik KGHM charakteryzował się nadzwyczajnymi kompetencjami – powiedział szef Polskiej Miedzi.

Dodał, że firma stawia na mocną współpracę z samorządami. – Chcemy angażować się w projekty, które zmieniają system edukacji i dostosowują go do realnych potrzeb polskich przedsiębiorców. To potrzeba biznesowa, ale też przejaw naszej odpowiedzialności społecznej za zrównoważony rozwój regionu i polskiej gospodarki – powiedział szef KGHM.

– Chcemy pokazać młodym ludziom korzyści i możliwości płynące z ukierunkowanego modelu kształcenia, a przez to zapewnić sobie możliwość pozyskania profesjonalnych kadr w obszarach, w których mamy największe potrzeby: to elektrycy, monterzy, elektromonterzy czy kierunek wiertniczy – dodał.

– W reformie szkolnictwa branżowego muszą uczestniczyć wszyscy: pracodawcy, nauczyciele, dyrektorzy szkół i przede wszystkim rodzice. To właśnie oni decydują o tym, jaką szkołę wybierze młody człowiek. Promowanie szkolnictwa branżowego będzie trwało kilka lat, ponieważ nie łatwo jest nadrobić kilkunastoletnie zapóźnienia – powiedziała minister Anna Zalewska.

Minister edukacji podkreśliła również, że na szkolnictwo branżowe w subwencji oświatowej przeznaczonych jest 9 mld zł. – Z kolei 4 mld dostępne jest w urzędach marszałkowskich. Trzeba te pieniądze mądrze wydatkować, aby odbywało się to z korzyścią dla uczniów. Nie możemy zmarnować tych pieniędzy – wskazała szefowa MEN.

Konferencja „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM kluczowy partner w kształceniu zawodowym” odbyła się 5 lutego 2018 r. w Lubinie.

źródło: http://kghm.com

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ