Szewach Weiss laureatem Nagrody Nowaka-Jeziorańskiego

fot.youtube.com

Izraelski polityk, były ambasador Izraela w Warszawie, promotor współpracy Polaków i Żydów, kawaler Orderu Orła Białego, został laureatem tegorocznej Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Na posiedzeniu w dniu 2 lutego 2018 r członkowie kapituły Jana Nowaka-Jeziorańskiego w składzie: Rafał Dutkiewicz, Adolf Juzwenko, Jacek Taylor, Jan Andrzej Dąbrowski, prof.Adam Jezierski, Paweł Kowal, Jan Malicki i prof. Jerzy Zdrada podjęli jednogłośną decyzję o przyznaniu Nagrody w 2018 izraelskiemu politykowi Szewachowi Weissowi.

Weiss urodził się w 1935 r. w Borysławiu w okolicach Lwowa. Niemiecką okupację przeżył wraz z rodziną dzięki pomocy polskich i ukraińskich sąsiadów. Po II wojnie Weissowie musieli opuścić Borysław, który znalazł się pod administracją radziecką. Zamieszkali na krótko w Wałbrzychu, przez zieloną granicę dostali się najpierw do Austrii, a potem do nowo powstałego Izraela.

Był dziennikarzem i politykiem, wieloletnim posłem do Knesetu, a także przewodniczącym izraelskiego parlamentu. W latach 2001-2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Warszawie.

W 2006 r. Szewach Weiss został doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nagroda kuriera z Warszawy

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego to wyróżnienie przyznawane od 2004. Zostało ustanowione przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Kolegium Europy Wschodniej, miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ