MPK i Mercedes-Benz prezentują nowe autobusy dla Wrocławia

fot. MPK Wrocław

60 nowych i komfortowych autobusów Mercedes-Benz Citaro 2 pojawi się na ulicach miasta już za kilka tygodni. Nowości w taborze MPK cieszą się zwykle sporym zainteresowaniem, dlatego przed włączeniem autobusów do ruchu przewoźnik wraz z producentem postanowili zaprezentować pojazdy.

Dzierżawa autobusów jest częścią projektu dużej wymiany taboru realizowanej przez wrocławskie MPK, która obejmuje zarówno tramwaje, jak i autobusy. Do końca tego roku w taborze MPK pojawi się 110 nowych autobusów.

– Na początek do dyspozycji wrocławian oddajemy 60 autobusów, które już w marcu zaczną pojawiać się w ruchu. Pojazdy te będą dzierżawione. Analiza ekonomiczna pokazała nam, że przewoźnik niekoniecznie musi być właścicielem pojazdów. Okazało się, że bardziej opłacalne są inne formy finansowania zakupu taboru. W przeprowadzonym na te potrzeby przetargu oferta Mercedesa była najlepsza, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości – mówił wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski.

Po stolicy Dolnego Śląska jeżdżą już dokładnie 102 autobusy Mercedes-Benz Citaro pierwszej generacji. Po dodaniu 60 nowych pojazdów tej marki będą stanowiły połowę floty autobusowej MPK, co nie pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia kosztów serwisowania floty. Prezes MPK Jolanta Szczepańska podkreśla: – Zakup pojazdów komunikacji miejskiej to proces, który realizowany jest zawsze pod specjalne zamówienie przewoźnika. Wymaga przygotowania najpierw projektu pod kątem finansowym, a następnie wyspecyfikowania przedmiotu zamówienia i przeprowadzenia postępowania przetargowego. W tym konkretnie przetargu stawialiśmy na autobusy z najwyższej półki: wygodne, czyli niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w systemy informacji pasażerskiej i monitoringu. Są to też autobusy ekologiczne, bo spełniają najwyższe normy spalania Euro6 i ekonomiczne, jeśli chodzi np. o niskie zużycie paliwa.

Kontrakt obejmuje 10-letnią dzierżawę pojazdów i opiewa na kwotę 168 mln zł. W jego wartość wliczona jest cena czynszu dzierżawnego, systemu monitoringu i maksymalna wartość części i podzespołów do obsługi technicznej. Pojazdy dla Wrocławia produkowane są w Mannheim, następnie trafiają do serwisu Mercedes-Benz Grupa Wróbel w Pietrzykowicach, gdzie uzbrajane są w wymagane przed wprowadzeniem do eksploatacji systemy informatyczne. Gotowe pojazdy przekazywane będą stopniowo do zajezdni autobusowej MPK Wrocław przy ul. Obornickiej i już niedługo rozpoczną pracę na liniach.

– Jesteśmy dumni, że spełniliśmy wygórowane warunki Wrocławia i jesteśmy w trakcie dostaw najnowocześniejszych seryjnie produkowanych autobusów miejskich. Mieszkańcy Wrocławia otrzymają kolejną partię autobusów Citaro. Jednak można powiedzieć, że to całkowicie nowe autobusy pod względem konstrukcji, bezpieczeństwa, pod względem komfortu i połączenia ekologii z ekonomią – powiedziałAdam Kempiński, dyrektor Działu Sprzedaży Autobusów Miejskich EvoBus Polska.

MPK Wrocław pozyska 60 takich autobusów, z czego 20 krótkich i 40 przegubowych. Pojazdy są bardzo ciche, klimatyzowane, niskopodłogowe, wyposażone w zapowiedzi głosowe zewnętrzne i wewnętrzne. Ciekawostką jest doposażenie pojazdu w moduł rekuperacyjny, który pozwala odzyskiwać energię z hamowania. Kierujący mają z kolei zapewnione takie udogodnienia jak lodówka w kabinie, która pozwala ochłodzić wodę, co szczególnie latem podnosi komfort wielogodzinnej pracy na linii. Nowe Citaro są także wyposażone w tzw. ciepły guzik. Pozwala on kierującemu na otwieranie tylko tych drzwi, którymi będzie wsiadał lub wysiadał pasażer. Latem powoduje to lepszy efekt funkcjonowania klimatyzacji w pojeździe, a zimą – ogrzewania, bo nie trzeba bez potrzeby otwierać już wszystkich drzwi na przystankach.

źródło: MPK Wrocław

PODZIEL SIĘ

4 KOMENTARZE

    • Solaris w ogóle nie wystartował, więc naturalne, że nie wygrał. Solaris ma tyle zamówień, że zwyczajnie decyduje się, że nie we wszystkich przetargach startuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ