Minister Szumowski osiągnął porozumienie z lekarzami rezydentami

twitter.com/MinZdrowia
Dziś, minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się z przedstawicielami “Porozumienia rezydentów”. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa na której ogłoszono, że strony doszły do porozumienia.

Minister Łukasz Szumowski, ogłosił podczas wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, że po dzisiejszych rozmowach osiągnięte zostało porozumienie.

Porozumienie przewiduje coroczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia i 6 proc. PKB w 2024 roku.Minister zdrowia po spotkaniu z lekarzami rezydentami oznajmił, że wynagrodzenia lekarzy wzrosną, a w zamian za to, lekarze zobowiązani będą do pracy w Polsce przez minimum 2 lata po zakończeniu specjalizacji.


Podczas konferencji minister Szumowski oznajmił, że ochrona zdrowia jest priorytetem dla rządu PiS.

– Tak jak powiedział premier Mateusz Morawiecki w swoim expose, ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu, rządu PiS – podkreślił Szumowski.

Lekarze rezydenci są bardzo zadowoleni z osiągniętego porozumienia. Protestowali w swojej sprawie od 2 października. Początkowo prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy: zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out – umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Według szacunków MZ, klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 3,8 tys. lekarzy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ