Poseł Świat: powszechnym oczekiwaniem jest, by pomniki smoleńskie stanęły w centrum miasta

fot. youtube.com

Powszechnym oczekiwaniem jest, by pomniki smoleńskie stanęły w centrum miasta – powiedział poseł PiS Jacek Świat, który stracił żonę w katastrofie Tu-154. Pomnik Ofiar Tragedii z 2010 r. ma powstać na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego a ul. Królewską w Warszawie. Monumenty mają stanąć do 10 kwietnia br.

Warszawski ratusz zapowiedział, że odwoła się od decyzji wojewody w tej sprawie.

Natomiast pomnik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego stanie dopiero 10 listopada. Ma to związek z wydłużonym czasem realizacji projektu. W 8. rocznicę katastrofy zostanie wmurowany tylko kamień węgielny pod monument.

Pomniki powinny stanąć w Warszawie m.in. ze względu na funkcje reprezentacyjne, jakie pełni stolica państwa – podkreślił poseł Jacek Świat.

– Musi być to miejsce godne. Myślę, że robienie referendum, podsycanego emocjami, byłoby czymś niestosownym. Myślę, że mieszkańcy Warszawy muszą się przyzwyczaić i chyba się przyzwyczajają do tego, że stolica jest miastem nietypowym, że mają też obowiązki wobec całego kraju, społeczeństwa i narodu. Cały czas przychylam się do opinii warszawiaków. Jako mieszkaniec Wrocławia nie chcę warszawiakom nic narzucać, ale jednocześnie też mam pewne oczekiwania wobec stolicy – powiedział Jacek Świat.

W konkursie na projekt Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej zwyciężyła praca Jerzego Kaliny. Natomiast w projekcie na pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego wyróżniono koncepcję rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza oraz architekta Jana Raniszewskiego.

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie Tu-154 zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, parlamentarzyści i najwyżsi dowódcy wojska.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ