Szczerski: Ustawa o IPN jest uczciwa, nie ma drugiego dna

fot: youtube
Nowelizacja ustawy o IPN nie ma drugiego dna, jest bardzo konkretna i powiela pomysły, które istnieją w innych krajach – podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Jak dodał, Prezydent Andrzej Duda podejmując decyzję o podpisaniu i skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego noweli ustawy o IPN umożliwił rozmowę o jej założeniach i wykładni, która jest “wykładnią uczciwą”.

Minister Szczerski, który towarzyszy Prezydentowi podczas wizyty roboczej w Republice Korei, był pytany przez polskich dziennikarzy o słowa ambasador Izraela Anny Azari, według której ta decyzja prezydenta jest postrzegana przez Izrael jako “drzwi, z których można zacząć jakiś dialog”.

– My na ten dialog jesteśmy nieustannie gotowi. Uważamy, że wiele z opinii, które dotyczyły ustawy nowelizującej ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej wynikały z niezrozumienia, z pewnej stereotypizacji (…). Teraz jest czas, żeby wyjaśnić istotę tej ustawy, jej treść, żeby wyjaśnić intencje ustawodawcy – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP dziennikarzom w Seulu.

Minister wyraził przekonanie, że Prezydent podpisując ustawę i jednocześnie, w trybie następczym, kierując ją do TK “właśnie taką rozmowę umożliwił”. – Teraz ustawa będzie ponownie przejrzana, tym razem przez TK, co stwarza okazję do tego, żeby także z punktu widzenia prawniczego, konstytucyjnego przyjrzeć się tym przepisom – dodał Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, jest teraz możliwość, by wyjaśniać intencje ustawodawców, treść i założenia ustawy oraz jej wykładnię, która jest “wykładnią uczciwą”. – Ta ustawa jest uczciwa w założeniu. Nie ma w niej drugiego, ukrytego dna, czy – jak niektórzy próbują jej przypisywać – nieuczciwych, niejasnych czy dwuznacznych intencji – oświadczył. Szef Gabinetu Prezydenta RP podkreślił, że ustawa jest “bardzo konkretna, uczciwa i powielająca pomysły, które istnieją w wielu innych krajach”.(PAP/KG)

 

 

 

Źródło: prezydent.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ