Nie wystarczy zamontować czujnik czadu, trzeba wiedzieć jaki

uokik.gov.pl

Tlenek węgla zwany również “cichym zabójcą” jest bezbarwnym i bezwonnym gazem o silnych właściwościach toksycznych. Do naszych mieszkań może dostać się przez nieszczelności w piecach lub przewodach kominowych, mówią kominiarze, dlatego tak ważna jest okresowa kontrola sprawności tych urządzeń.

Rozwiązaniem jest instalacja elektronicznych czujników tlenku węgla. Ale po kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, okazało się, że prawie połowa skontrolowanych czujników budzi zastrzeżenia. Producenci umieszczają dane o swoich produktach ale to nabywca musi wiedzieć dlaczego czy potrzebuje czujnika, który emituje alarm wizualny i dźwiękowy, a także może doprowadzić do uruchomienia wentylacji – Typ A. Czy taki, który emituje alarm wizualny i dźwiękowy – Typ B.

Najważniejsze aby zakupione urządzenia zaalarmowały, jeśli w pomieszczeniu pojawi się czad. Dlatego, przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto kierować się poniższymi wskazówkami:

– czujnik powinien być oznakowany normą PN-EN 50291-1:2010/A1:2013-05

– rodzaj zasilania: baterie lub sieć elektryczna (warto wziąć pod uwagę w przypadku częstych przerw w dostawie energii)

– typ czujnika: typ A – emituje alarm wizualny i dźwiękowy oraz załącza wentylację; typ B – tylko emituje alarm wizualny i dźwiękowy

– instrukcja użytkowania powinna zawierać szczegółowe informacje dotyczące instalacji oraz kontroli czujnika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ