Scarlett Szyłogalis: W Skaryszewie od wielu lat trwa masowy wywóz koni na rzeź [video]

CC0 Creative Commons

Ogólnopolski alert. W mediach społecznościowych trwa kampania informacyjna o kolejnym targu koni w Skaryszewie. Organizacje prozwierzęce ogłaszają pospolite ruszenie, proszą o przyjazd ludzi zaangażowanych w walkę o niewywożenie koni na rzeź. Udostępniony film na You Tubie pokazuje skalę udręczenia zwierząt a wszystko po to, by włoski konsument kupił od nas świeżą koninę. Aktywiści pytają, kiedy skończy się gehenna koni wywożonych na śmierć?

Na oficjalnej stronie gminy Skaryszew, czytamy, że Skaryszewski Jarmark Koński zwany „Wstępami”,   jest imprezą handlowo – kulturalną o charakterze targowym. Uczestnik jarmarku jest hodowcą koni, handlarzem bądź zwiedzającym. Nadto, na Wstępy zapraszani są tylko hodowcy, sympatycy i miłośnicy koni. Nie mają czego tam szukać osoby, zainteresowane sprzedażą i zakupem koni przeznaczonych na ubój w celach konsumpcyjnych. (za: Załącznik nr 1 do Uchwały Nr XXXII/294/2017 z dnia 28 listopada 2017r. REGULAMIN SKARYSZEWSKIEGO JARMARKU KOŃSKIEGO ZWANEGO „WSTĘPAMI” §1).

W kolejnym załączniku czytamy, że Wstępy odbędą się 19 i 20 lutego br., i na te dwa dni Ireneusz Kumięga burmistrz Skaryszewa podjął uchwałę, na mocy której w § 2 za naruszenie obowiązków określonych w § 1 grozi kara grzywny w trybie i na zasadach określonych w przepisach o wykroczeniach.

Scarlett Szyłogalis – prezes Fundacji Tara uważa, że targowiska koni powinno się zlikwidować. Potrzebna jest nowela ustawy o zwierzętach, która raz na zawsze położy kres cierpieniu zwierząt. W Skaryszewie, zgodnie z prawem od wielu lat trwa masowy wywóz koni na rzeź.

Skaryszewskie Wstępy to przede wszystkim tragedia niczemu niewinnych zwierząt. To tam na skalę masową zwożone są konie, które skupują handlarze i wywożą do polskich i zagranicznych rzeźni. Od zarania dziejów główny handel końmi rozpoczynał się już w nocy. Wtedy to najwięcej koni było ładowanych do tirów i wozów rzeźnickich i szybko wywożonych z targu. Fundacja Tara od 2011 roku  nieustannie walczy o likwidację targowiska dla koni w Skaryszewie. W efekcie prowadzonych przez fundację działań targowisko w Skaryszewie przestało być największym europejskim targiem dla koni. Handel tymi zwierzętami nie odbywa się już na okolicznych polach. Jeszcze kilka lat temu na targ zwożono kilka tysięcy koni, w obecnej chwili liczba zwożonych zwierząt zmniejszyła się do 500-800 koni.

W wyniku działań fundacji powstało targowisko z oświetlonymi wiatami, utwardzonym terenem, dojściem do wody i co bardzo istotne – z obsługującymi to targowisko lekarzami weterynarii, których w poprzednich latach nie było.

Przez ostatnie 7 lat, dzięki pomocy mediów, Tara bardzo intensywnie informowała polskie społeczeństwo, czym są Wstępy w Skaryszewie, podnosząc to miejsce do rangi symbolu. Symbolu masowego wywozu polskich koni na śmierć w rzeźniach.

Tara apeluje do wszystkich ludzi, aby byli razem z nami na targu i protestowali przeciwko bestialstwu, jakie dotyka te szlachetne zwierzęta.

Film udostępniony przez Fundację Tara

Mamy nadzieję, iż Skaryszewski Jarmark Koński “wstępy” po nowemu, jak zapewnia burmistrz Ireneusz Kumięga, rzeczywiście oznacza to, iż “zostanie utrzymana tradycja kupna i sprzedaży koni różnych ras, z wyłączeniem koni przeznaczonych na rzeź”.

O jarmarku po nowemu, napiszemy w specjalnej relacji 19 lutego i 20 lutego br.

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ