ZUS wypłaci kobietom wyższe emerytury! Zobacz w jakim przypadku!

zus12.jpg

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć ważną informację dla osób urodzonych po 1949 roku. Chodzi o druk ZUS-ERWPS-02. Kobiety, które urodziły jedno i więcej dzieci a teraz pobierają emeryturę lub rentę na nowych zasadach, jeśli złożą wniosek,  otrzymają wyższe świadczenie. Pozwala na to Ustawa z 2015 roku.

Druk dostępny jest na stronie internetowej, zatem można zapoznać się z jego treścią. Dodatkowo, dla osób, które chcą dopytać o szczegóły, ubezpieczyciel podał telefony i adresy kontaktowe.

Zapytaliśmy Roberta Kałużnego, konsultanta ZUS o zmianę w przepisach związanych z Ustawą, z dnia 1 maja 2015 roku i wskaźniki przeliczeniowe.

Okres opieki nad dzieckiem jest nadal okresem nieskładkowym ale od 2015 roku liczony jest wskaźnikiem 1,3% jak dla okresu składkowego, dlatego kobiety, które pracowały, urodziły dzieci i były na urlopie wychowawczym,  mogą starać się o przeliczenie kapitału początkowego wskaźnikiem korzystniejszym.

ZUS za urodzenie jednego dziecka zaliczy maksymalnie trzyletni okres składkowy, natomiast jeżeli kobieta urodziła dwoje dzieci lub więcej, będzie zaliczone maksymalnie sześć lat. Wystarczy wypełnić druk EKP (ponowne przeliczenie kapitału) i dołączyć akty urodzenia dzieci. A także napisać oświadczenie, że sprawowało się opiekę nad dzieckiem od / do, i to wystarczy, żeby ZUS policzył korzystniejszym wskaźnikiem każde świadczenie. W obu przypadkach, kapitał początkowy będzie wyższy.

Konsultant ZUS potwierdza, że w każdym oddziale ZUS jest pracownik, który pomoże uzupełnić wniosek.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ