Będzie kontrola NIK w sprawie organizacji The World Games 2017

Wiceprezes NIK Wojciech Kutyła poinformował, że w planie pracy na 2018 rok ujęto kontrolę The World Games 2017.

Rozpocznie się 1 sierpnia, pn. “Przygotowanie i wykorzystanie obiektów na Światowe Igrzyska Sportowe – The World Games 2017”. O dokonaniach w toku kontroli i ustaleniach poinformujemy, po zakończeniu czynności związanych z procesem kontrolnym.

Igrzyska wzbudzały kontrowersyjne opinie u wrocławian i polityków. Gdy podano informację, o koszcie organizacji (ok. 274 mln zł.) radni PIS pytali Ratusz o szczegóły zawartych umów. Marcin Krzyżanowski dwukrotnie składał interpelacje ale nie otrzymał odpowiedzi na zadane pytania.

Zapowiedziana kontrola NIK, jest wynikiem trudności dostępu do informacji publicznej, mówią radni.

– Ciągle nie wiemy, kto i za co otrzymał poszczególne sumy. To są pieniądze publiczne, zatem wszystko powinno być transparentne. Niestety nie jest.

Wrocławianie czekają na bilans TWG 2017 i zastanawiają się, czy musieliśmy wydać prawie 20 mln zł. z kasy miejskiej dla TV Polsat, która transmitowała zawody. Nie wiadomo dlaczego kupiliśmy prawa do transmisji, zamiast je sprzedać. Nie ma rozliczenia, zatem trudno ocenić, czy zapowiadane przez kierownika WG Cecota, 1000 godzin powtórek z igrzysk, już się ukazały, ukazują, czy  dopiero będą w tej stacji.

Jak czytamy w umowie zawartej pomiędzy gminną spółką World Games a firmą ATM (Polsat), ” za należyte wykonanie umowy strony uzgadniają wynagrodzenie maksymalne w wysokości kwoty brutto: 19 793 448,77 zł.

Co po The World Games?

Minęło pół roku po zawodach sportowych i można by było na spokojnie zrobić podsumowanie. Czy rzeczywiście była to największa pod względem logistycznym impreza sportowa w historii naszego kraju, jak powtarzał Kierownik komunikacji The World Games 2017 Kacper Cecota? Czy też ranga zawodów była żadna i taka pozostała?

Dzisiaj wrocławianie nie bardzo pamiętają o igrzyskach. Natomiast zachwycają się remontem Stadionu Olimpijskiego na których rozgrywano zawody żużlowe. Jego koszt nie jest jeszcze ujawniony, na razie mowa o 125 mln zł. Specjalnie wybudowano i zmodernizowano za około 68 mln zł. kompleks pływalni przy ul. Wejherowskiej. Dużą inwestycją, za prawie 6 mln zł. jest tor wrotkarski. Kolejne 100 mln zł. pochłonęły drobniejsze remonty wrocławskich i podwrocławskich obiektów w Świdnicy, Trzebnicy i Jelczu-Laskowicach. Jeśli doda się koszty obsługi, promocji i koszty administracyjne, wychodzi prawdopodobna kwota 300 mln zł. za imprezę, która mimo zaklinania, nie cieszyła się popularnością ani w kraju, ani za granicą.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ