Duże ułatwienia dla przedsiębiorców i działalność nierejestrowa

Ustawa Prawo przedsiębiorców została przyjęte przez Sejm w styczniu, teraz Senatorowie zajęli się Ustawą. Prawo przedsiębiorców, to projekt rządowy, najważniejszy z pakietu ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym, stanowiących Konstytucję Biznesu.

Reguluje ona kwestie podejmowania, wykonywania i kończenia działalności gospodarczej w Polsce, w tym prawa i obowiązki przedsiębiorców oraz zadania organów władzy publicznej w tym zakresie.

Ustanawia zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść.

Wprowadza też instytucję działalności nierejestrowej (działalność na mniejszą skalę, miesięczne przychody z niej nieprzekraczające 50% minimalnego wynagrodzenia) i ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców (zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej).

Dzięki instytucji działalności nierejestrowej osoba fizyczna ją prowadząca nie musi rejestrować tej działalności ani płacić z tego tytułu składek ZUS.

Ustawa znosi ponadto obowiązek posługiwania się przez przedsiębiorców numerem REGON w relacjach z urzędami, w kontaktach z dużą częścią z nich będzie posługiwał się wyłącznie numerem NIP.

Nowe przepisy mają m.in. zachęcić młodych i przedsiębiorczych Polaków do rozpoczynania własnej działalności gospodarczej.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ