Jan Dziedziczak: Też jesteśmy narodem ofiar

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak był dziś gościem Polskiego Radia. Na antenie rozgłośni powiedział, że Żydzi, potwornie ucierpieli w trakcie wojny tracąc 6 mln osób. Polacy jednak ucierpieli podobnie. Dziedziczak zaznaczył, że wśród ofiar jest część wspólna – Polscy obywatele żydowskiego pochodzenia. Też jesteśmy narodem ofiar – stwierdził wiceminister.

Jan Dziedziczak w Polskim Radiu wskazał, że do porozumienia potrzeba dobrej woli po obu stronach. Relacje są co prawda obecnie bardzo napięte, jednak wszystko da się naprawić.

– Izrael to racjonalny kraj. Należy być optymistą jeżeli chodzi o doprowadzenie do porozumienia między naszymi krajami. Musi być dobra wola po obu stronach. Wierzymy, że tak jest – powiedział wiceszef MSZ.

Wiceminister stwierdził, że Żydzi w Polsce są bezpieczni, a wielu krajom, mogły nie podobać się dobre relacje Polski z Izraelem.

 Polska jest fenomenem. Nie mamy czołgów i żołnierzy przed synagogami. Żydzi w Polsce są bezpieczni – powiedział wiceszef MSZ, nawiązując do sytuacji jaka ma miejsce w Niemczech, gdzie sama kanclerz przyznała, że takie miejsca muszą być jej kraju pod ochroną ze względu na antysemickie zachowania.

Dziedziczak dniósł się także do źle przyjętej przez Izrael i środowiska żydowskie na całym świecie nowelizacji ustawy o IPN. Wskazał, że sprawa służy temu, by wyjawić prawdę.

– Pracujemy nad tym, żeby pokazać prawdę. Nie musimy nic ubarwiać. Okupowana przez Sowietów Polska była ciemiężona. Ciemiężeni byli Polacy, byli też ciemiężeni Żydzi. Partia komunistyczna prześladowała Żydów – powiedział wiceszef MSZ.

Gość Polskiego Radia wskazał, że i Żydzi i Polacy, są narodami ofiar.

– Żydzi to naród ofiar. Potwornie ucierpieli. Stracili 6 mln osób. Polacy też stracili 6 mln obywateli. Trzy miliony to ofiary wspólne – Żydzi, obywatele Polscy. Też jesteśmy narodem ofiar – powiedział Jan Dziedziczak.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ