Źródło w polskim rządzie: „Netanjahu naprawdę uważa, że Polacy byli współsprawcami Holokaustu. Nie cofniemy się ani o krok”

Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, polski rząd nie zamierza ani trochę cofać się w sporze z Izraelem dotyczącym rzekomej polskiej odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie w czasie II wojny światowej. Najmocniej sytuację komplikuje osobiste stanowisko premiera Benjamina Netanjahu.

Według naszych rozmówców z otoczenia Mateusza Morawieckiego, szef polskiego rządu nie jest zadowolony z rozmowy ze swoim izraelskim odpowiednikiem.

Nie jest tak, że panowie rozmawiali przede wszystkim o wypowiedzi polskiego premiera w Monachium. Problem jest poważniejszy. Ta rozmowa pokazała, że Netanjahu naprawdę uważa, iż Polacy są współsprawcami Holokaustu. I dziś chciałby widzieć Polskę kajającą się, na kolanach. Z takim podejściem nie dojdziemy do porozumienia. A już na pewno nie z Mateuszem Morawieckim.

-– tak nasze źródło opisuje rozmowę obu premierów. I podkreśla, że szef polskiego rządu stawia sprawę jasno:

Jego zdaniem ten konflikt nie dotyczy zamierzchłej historii, ale jest fundamentalny dla nas, naszych dzieci i wnuków. Premier uważa, że musimy pokazać, iż jesteśmy krajem podmiotowym i dbamy o elementarne wartości. A jedną z nich jest prawda. Ta dotycząca wojny wygląda tak, że byliśmy krajem okupowanym, zniewolonym i nigdy nie poszliśmy na żadną współpracę z okupantem.

Nasi rozmówcy zaznaczają, że rozwiązanie obecnej sytuacji na pewno nie jest zależne od jednej strony, a sprawę dodatkowo komplikuje fakt osobistego nastawienia izraelskiego premiera.

Mimo to dla polskiego rządu jasne jest, że trzeba rozmawiać z Izraelem, że w żadnym wypadku nie wolno się na ten dialog zamykać. Władze w Warszawie liczą na to, że – mimo wielu prowokacji, z jakimi się liczą (np. kampania w USA na rzecz zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską) – uda się podjąć wspólne prace polskich i izraelskich historyków.

Jak się dowiadujemy, nie należy spodziewać się radykalnych ruchów ze strony rządu do czasu, gdy na temat ustawy o IPN wypowie się Trybunał Konstytucyjny.

źródło: wpolityce.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ