Naukowcy chcą poznać geny wszystkich nietoperzy

Badacze z kilkudziesięciu krajów chcą zsekwencjonować genomy wszystkich znanych gatunków nietoperzy i zrozumieć molekularne mechanizmy adaptacji unikalne dla tej grupy ssaków. Ma w tym pomóc powołanie konsorcjum naukowego BAT1K, skupiającego genetyków, biologów środowiskowych i biostatystyków.

Nietoperze to ssaki niezwykłe. Do ich najbardziej znanych osobliwości należy zdolność do aktywnego lotu i posługiwanie się echolokacją. Jednak biolodzy od wielu lat zwracali uwagę także na ich układ immunologiczny, zapewniający odporność na wiele śmiertelnych dla człowieka chorób, a także powszechną u tego rzędu ssaków długowieczność.

Naukowcy skupieni w konsorcjum BAT1K – kierowanym przez prof. Emmę Teeling z Uniwersytetu Dublińskiego, zdobywczynię m.in. prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council) – postanowili zsekwencjonować genomy wszystkich gatunków nietoperzy. Chcą dzięki temu zrozumieć molekularne podstawy ich nadzwyczajnych adaptacji, odkryć zawiłości ewolucji tych zwierząt i powiązać ich genotypy z cechami fenotypowymi. Założenia badań realizowanych przez BAT1K zostały opisane w najnowszym numerze “Annual Review of Animal Biosciences”

Praca ta ponad 130 współautorów.

“Niektóre gatunki nietoperzy żyją nawet 40 lat, co jest wartością zdecydowanie większą w porównaniu do innych zwierząt o zbliżonych rozmiarach ciała” – mówi współpracujący z konsorcjum BAT1K dr Robert Mysłajek, adiunkt z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. “Być może to właśnie badania genetyczne dadzą nam odpowiedź na wyjaśnienie zagadki ich długowieczności” – dodaje.

Nietoperze stanowią ponad 20 proc. znanych gatunków ssaków. Wiele spośród ok. 1300 gatunków odżywia się bezkręgowcami. Tym samym dostarczają cennych usług ekosystemowych, związanych z ograniczaniem liczebności owadów wyrządzających szkody w uprawach rolnych. Naukowcy z konsorcjum BAT1K wierzą, że ich badania przyczynią się również do skuteczniejszej promocji i ochrony nietoperzy. (PAP)

źródło: naukawpolsce.pap.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ