Decyzja Wojewody o zarządzeniach zastępczych wynika z obowiązującego prawa

berlinga 2.jpg

Gmina Wrocław miała 12 miesięcy na zastosowanie się do Ustawy dekomunizacyjnej. W Polsce było niemal 1000 nazw, które propagowały ustrój totalitarny, w tym postaci wyjątkowo szkodliwe dla Polski i Polaków a na Dolnym Śląsku aż 150 ulic, których patroni utrwalali komunizm. Ustawodawca określił termin, który minął we wrześniu 2017 roku.

To czego nie wykonał Ratusz, zgodnie z obowiązującym prawem wykonał Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak. Wydał zarządzenia zastępcze, na mocy których zmienił nazwy 12 ulic na Dolnym Śląsku, w tym zarządzenie zastępcze o zmianie nazwy Bulwaru Stanisława Kulczyńskiego na Bulwar Profesorów Lwowskich.

Sylwia Jurgiel Rzecznik Prasowy Wojewody Dolnośląskiego potwierdza, że w województwie dolnośląskim jeszcze 52  ulice czekają zmiany.

Do tej pory Wojewoda Dolnośląski wydał 37 zarządzeń zastępczych. Następne zarządzenia Wojewoda będzie mógł wydać dopiero po otrzymaniu kolejnych opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Uzyskanie opinii jest niezbędnym elementem tego postępowania. Okres oczekiwania na nie wstrzymuje bieg 3-miesięcznego terminu, przewidzianego na wydanie zarządzeń zastępczych, o czym stanowi art. 6 ust. 3 w zw. z art. 2 ust. 3 przywołanej na wstępie ustawy.

W pierwszej kolejności zmiany nazw ulic objętych dekomunizacją doczekają się mieszkańcy Bielawy: z Przodowników Pracy na Komandora Stefana Frankowskiego oraz  Osiedle XXV-lecia PRL na Osiedle XXV-lecia. W Boguszowie-Gorcach z Przodowników Pracy na Anny Walentynowicz. Bolesławiec zmieni ulicę II Armii Wojska Polskiego na Generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

Korzeńsko ulicę 22 stycznia na Powstańców Wielkopolskich. Z kolei Lubin II Armii Wojska Polskiego na II Brygady Legionów. Lwówek Śląski: Przodowników Pracy na Legionów. Oborniki Śląskie: II Armii Wojska Polskiego na Generała Stanisława Maczka. Przemków: 10 lutego na Powstańców Styczniowych. Ruszów: II Armii Wojska Polskiego na Ułańską. Wąsosz: 24 stycznia na Powstańców Styczniowych a Żmigród: 23 stycznia na Powstańców Styczniowych.

Treść Ustawy, zgodnie z którą Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wydał zarządzenia zastępcze:

Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki” .

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ