Dolny Śląsk otrzyma 11 mln zł od PFRON. Radny Piechel: Część wniosków nigdy nie będzie rozpatrzona pozytywnie

michał piechel1.jpg

Już wiadomo, jaki jest podział środków PFRON dla samorządów wojewódzkich w 2018 roku. Województwo dolnośląskie na wsparcie osób z niepełnosprawnością otrzyma ponad 11 mln zł.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w tym roku przeznaczy na wszystkie województwa 947 mln zł. Pieniądze trafią do warsztatów terapii zajęciowej oraz na dofinansowywane do sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych, turnusów rehabilitacyjnych ale też usługi tłumaczy języka migowego. Niezmiennie na likwidowanie barier architektonicznych i komunikacji elektronicznej.

Michał Piechel, jeden z najaktywniejszych radnych miejskich, który jest szczególnie wrażliwy na  grupę osób niepełnosprawnych uważa, że część wniosków nigdy nie będzie rozpatrzona przez PFRON pozytywnie.

Urzędnicy nie sprawdzają ich w trakcie składania a mogliby na miejscu  podpowiedzieć pewne rzeczy. Wiem, też że niepełnosprawni swoje wnioski składają wielokrotnie a odmowa za każdym razem brzmi…z braku środków finansowych. To niepojęte, rokrocznie pula jest większa i większa jest ilość odrzuconych wniosków.

Środki z PFRON przeznaczone są na refundację kosztów szkolenia osoby niepełnosprawnej lub  przystosowania stanowiska pracy do jej potrzeb z pomocy odnoszącej się do adaptacji pomieszczeń i urządzeń dla osób niepełnosprawnych.

To jest bardzo istotne aby niepełnosprawność była jak najmniej uciążliwa. Koszty poniesione na “naukę życia” zwrócą stukrotnie. Nikt przecież nie lubi być obsługiwany. Jeśli misją Funduszu jest ułatwianie osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym, to niech to się wreszcie dzieje.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ