Czy media społecznościowe mogą być niebezpieczne?

CC0 Creative Commons

W ciągu ostatnich 10 lat, media społecznościowe całkowicie zmieniły sposób komunikowania się. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez Facebooka, czy Instagrama, które mogą przynieś wiele korzyści. Z uwagi na fakt, że żyjemy “szybko” i pracujemy długo, możliwość komunikowania się drogą elektroniczną jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Dzięki portalom, w łatwy sposób możemy nawiązać kontakty z ludźmi, którzy podzielają nasze, czasem bardzo specyficzne, zainteresowania. Nie oszukujmy się – szansa na to, że idąc na zakupy wpadniemy na kogoś, kto również zaczyna naukę języka włoskiego albo interesuje się motocyklami crossowymi jest raczej znikoma.

Portale społecznościowe to również doskonałe narzędzia do rozprzestrzeniania informacji. W styczniu 2010 roku, ponad 100 tys. ludzi zginęło podczas trzęsienia ziemi na Haiti. Ci co przeżyli, potrzebowali schronienia oraz środków do życia. Międzynarodowa organizacja Czerwonego Krzyża zorganizowała wówczas zbiórkę pieniędzy dla ofiar kataklizmu. Rezultaty były zdumiewające – w ciągu kilku dni zebrano miliony dolarów. Wendy Harman, amerykańska specjalistka od zarządzania informacją, powiedziała wówczas, że nie byłoby to możliwe bez mediów społecznościowych.

Bez wątpienia, mają one szereg zalet i mogą zdecydowanie ułatwić nam życie. Naukowcy jednak ostrzegają przed ich ciemniejszą stroną.

W 2013 roku “The Public Library of Science” opublikował badanie przeprowadzone na grupie Amerykanów regularnie korzystających z serwisu Facebook. Zaobserwowano ciekawą zależność – im więcej czasu ankietowani spędzali na portalu, tym mniejszą mieli radość z życia. Do podobnych wniosków doszli niemieccy badacze – okazało się, że zazdrość zdominowała odczucia użytkowników Facebooka. Nic w tym dziwnego, gdyż ludzie dzieląc się swoją prywatnością w Internecie, pokazują na ogół tylko tę najjaśniejszą stronę ich życia. Natomiast obserwatorzy – perfekcyjnie wyidealizowanego obrazka – są rozczarowani swoim własnym, nudnym życiem, pogłębiając uczucie zazdrości i depresję.

Dowiedziono również, że media społecznościowe obniżają jakość relacji międzyludzkich. Rozmowa przez komunikator, rzadko kiedy jest długa i porusza istotne tematy. Zwykle jest to krótki przekaz. Bycie internetowym przyjacielem wymaga niewiele wysiłku i to niestety wpływa negatywnie na nasze realne znajomości. Oczekujemy coraz więcej od technologii a mniej od siebie nawzajem, co prowadzi do fałszywego wzorca relacji. Media społecznościowe mogą być bardzo pomocnym narzędziem, należy jednak pamiętać o zagrożeniach jakie ze sobą niosą i zachować ostrożność, by pewnego dnia nie okazało się, że łatwiej nam funkcjonować w Internecie niż w prawdziwym życiu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ