M. DWORCZYK: GŁOS POLSKICH SPRAWIEDLIWYCH JEST BARDZO WAŻNY W DYSKUSJI NA TEMAT RELACJI POLSKO-ŻYDOWSKICH

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata zaapelowali do parlamentów i rządów Polski oraz Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. List podpisany przez 50 przedstawicieli polskich Sprawiedliwych wpłynął do KPRM. Jak powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, jest to bardzo ważny głos w dyskusji nt. relacji polsko-żydowskich.

Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, aby nasze narody budowały przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie” – napisali polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Pod listem do KPRM podpisały się m.in. władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

To organizacja pozarządowa, która powstała z inicjatywy osób odznaczonych przez państwo Izrael medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Wyróżnienie jest przyznawane za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

To bardzo ważny głos w dyskusji na temat relacji polsko-żydowskich – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Minister odniósł się do treści listu Sprawiedliwych, który wpłynął do kancelarii premiera.

– To głos osób, które ratowały Żydów w czasie II wojny światowej, które narażały życie swoje i swoich najbliższych. Myślę, że w ten głos każdy powinien się uważnie wsłuchać. Polskiemu rządowi zależy na tym, żeby budować dobre relacje ze wszystkimi naszymi zagranicznymi partnerami. Z Izraelem ta współpraca układała się bardzo dobrze i wierzymy, że nadal, po deeskalacji tego napięcia powstałego w ostatnich tygodniach, będzie się tak układała. Mamy wspólne cele, wspólne dziedzictwo i wspólną historię. Nie powinniśmy dopuszczać do tego, żeby różnego rodzaju wydarzenia czy też prowokacje kładły się cieniem na relacjach polsko-izraelskich. Chcemy budować te relacje na mocnym fundamencie prawdy – zaznaczył Michał Dworczyk.

List to reakcja na kontrowersje, jakie wywołała w wielu środowiskach nowela o IPN. Zakłada ona kary za przypisywanie narodowi i państwu polskiemu odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie z czasów II wojny światowej.

Ustawę w trybie kontroli następczej, czyli po podpisaniu, prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Wejdzie ona w życie 1 marca.

Równocześnie kanałami dyplomatycznymi uzgadniane są szczegóły spotkania zespołów prawnego i historycznego Izraela i Polski.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ