Nowelizacja ustawy o prawie drogowym. Będzie okres próbny, wraca zielony listek

auta.jpg

Od trzech miesięcy – z trudnościami związanymi z rozbudową centralnej ewidencji pojazdów – działa CEPiK 2.0 Przepisy czekają na realizacje od 2011 roku, kolejna próba była w 2013 i 2015 roku. Ostatecznie zapowiedziano wejście w życie 4 czerwca br. ale już wiadomo, że nie wejdą.

Ministerstwo Cyfryzacji, kilka dni temu zapowiedziało odłożenie terminu “jesteśmy w fazie stabilizacj”.

System wymaga jeszcze dopracowania e-usługi, które w  niedalekiej przyszłości pozwolą każdemu posiadaczowi pojazdu sprawdzić historię auta które już ma, miał lub zamierza mieć. Zatem wszystko, co będzie potrzebne do weryfikacji, znajdzie się w zakładce pn.  „Mój Pojazd”.

CEPiK 2.0 udostępni bazę danych na „osi czasu”, będzie on rozwijany także o szkody. Ten system ułatwi również pracę policji, bowiem będą widoczne dane takie jak: przekroczenia dozwolonej prędkości, spowodowania kolizji i wypadków, liczba punktów karnych.
Nie wiadomo kiedy wejdą nowe przepisy, które wynikają ze znowelizowanej ustawy o kierujących pojazdami z 30 listopada 2016 roku. Zapowiadany termon 4 czerwca br., jest nierealny, zatem szkolenia nadal odbywają się według starych zasad. Gdyby było po nowemu, młodzi kierowcy będą poddani szczególnemu nadzorowi. Przede wszystkim będzie 2-letni okres próbny i przez pierwsze osiem miesięcy zielony listek. Taki symbol trzeba będzie posiadać na samochodzie i to niezależnie od tego, czy kierowca będzie poruszał się swoim, czy też cudzym autem. Tutaj ustawodawca włączył jeszcze piratów drogowych, których będzie obowiązywał również dwuletni okres próbny. Decyzją starosty możliwe będzie przedłużenie okresu próbnego a także zakaz pracy w charakterze kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy.

Okres próbny będzie można nie tylko kilkakrotnie powtarzać w trakcie całej swojej kariery za kółkiem. W pewnych sytuacjach będzie on również podlegał wydłużeniu na podstawie decyzji starosty. Będzie to możliwe w razie, gdy w trakcie jego trwania kierowca popełni dwa wykroczenia stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu. W takiej sytuacji okres próbny ulegnie obowiązkowo przedłużeniu o 2 lata.

Istotną zmiana będą kursy doszkalające w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, które będą prowadziły wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców.

Nowe obostrzenia i obowiązki to nowe opłaty dla młodych kierowców: 300 zł. za obowiązkowy kurs teoretyczny doszkalający oraz obowiązkowe szkolenie praktyczne. Natomiast w przypadku osób, które przekroczyły dopuszczalny limit 24 punktów kurs reedukacyjny ma najprawdopodobniej kosztować ok. 500 zł.

Kursy i szkolenia trzeba będzie zaliczyć między 4. a 8. miesiącem od dnia odebrania prawa jazdy.

źródło: www.gov.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ