Trzebnica: Kolejny sukces chirurgów

foto: Szpital im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Lekarze trzebnickiego Szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej przeprowadzili udaną operację. W styczniu przeszczepili palec z nogi do ręki, u 32 letniego pacjenta, który uległ wypadkowi w pracy.

Jak podają lekarze, implantacja palca od nogi w miejsce utraconego kciuka jest operacją znaną już od roku 1978 zapoczątkowaną w Chinach, lecz rzadko wykonywaną z powodu stopnia trudności.

Przeszczepu dokonał zespół specjalistów w składzie: dr Maciej Paruzel, dr Janusz Kaczmarzyk, dr Leszek Kaczmarzyk i dr Tobiasz Szajerka.

Pacjent do pełni sił powinien wrócić za kilka miesięcy. Utrata kciuka stanowi ok 50 % uszczerbku funkcji ręki a najbardziej efektywnym rozwiązaniem rekonstrukcyjnym leczenia tego kalectwa jest przeniesienie II palca stopy w miejsce brakującego kciuka. Chory odzyskuje dzięki takiej operacji ruchomy palec z zachowanym czuciem.
W Polsce w 1979 r. tego rodzaju operację rozpowszechnił prof. Ryszard Kocięba, mistrz i nauczyciel najstarszych chirurgów pracujących w Szpitalu im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

foto i źródło: Szpital im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ