Najciekawszy studencki projekt może doczekać się realizacji

Udostępnione przez Katarzyna Szulik Biuro Prasowe Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Studenci Politechniki Wrocławskiej będą projektować, w ramach swoich zajęć, wózki biegowe dla niepełnosprawnych dzieci. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu najciekawszy projekt zostanie nagrodzony i może doczekać się realizacji.

Pomysł narodził się dzięki spotkaniu z Łukaszem Malaczewskim, fizjoterapeutą, który pracuje z niepełnosprawnymi dziećmi – wyjaśnia inicjator akcji dr hab. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.  

Wspólnie z Jaśkiem Kmieciem udowadniają, że bariery mamy tylko w głowie. Z sukcesami startują nie tylko w biegach, ale też triathlonie. Pomyśleliśmy, że fantastyczną sprawą byłoby stworzyć specjalny wózek biegowy dla niepełnosprawnych dzieci. Sami nie byliśmy w stanie tego zrobić, nawiązałem więc współpracę z naukowcami Politechniki Wrocławskiej i bez problemu znalazłem chętnych do pomocy.

Wózek biegowy dla dzieci z niepełnosprawnościami powinien spełniać kilka wymagań. Być bezpieczny i komfortowy, chronić kręgosłup oraz zapewniać stabilność podczas pokonywania zakrętów lub w nierównym terenie. Dodatkowo konstrukcja powinna być odporna i lekka, chronić przed wiatrem i opadami atmosferycznymi, łatwo się składać oraz być wyposażona w mechatroniczny system diagnostyczny mierzący m.in. przeciążenia i drgania jakimi jest poddany podczas biegu niepełnosprawny sportowiec.

Z tymi wytycznymi zmierzą się chętni studenci interdyscyplinarnego kierunku Mechatronika. Jest on prowadzony na trzech wydziałach PWr: Elektrycznym, Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki oraz Mechanicznym. I to właśnie naukowcy z tego ostatniego podjęli się koordynacji zadania.

Zaprezentujemy studentom projekt i zachęcimy do wzięcia w nim udziału, mówi dr hab. Jacek Bałchanowski z Wydziału Mechanicznego, który prowadzi zajęcia z Projektowania Układów Mechatronicznych.

Ci, którzy podejmą się tego zadania będą nad nim pracować w 3-4 osobowych grupach.  Propozycje swoich konstrukcji będą prezentować na koniec semestru – najlepsze pomysły zostaną przedstawione jury konkursowemu.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród najlepszym zespołom nastąpi 29 września podczas 4. Biegu Uniwersytetu Medycznego.

foto i źródło: Katarzyna Szulik, Biuro Prasowe Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

źródło: pwr.edu.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ