Skarb Państwa przejmie Klasztorny Zespół Pocysterski w Lubiążu

MP Paweł Hreniak i Witold Krochmal

Dzisiaj Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podpisał list intencyjny z Fundacją Lubiąż w sprawie wyrażenia woli współpracy w zakresie działań zmierzających do nieodpłatnego przekazania i przejęcia do zasobu Skarbu Państwa Klasztornego Zespołu Pocysterskiego w Lubiążu.

List intencyjny w imieniu Skarbu Państwa podpisał Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak a Fundację Lubiąż reprezentował Prezes Zarządu Witold Krochmal oraz Grzegorz Roman członek Zarządu fundacji Lubiąż.

Wojewoda Paweł Hreniak powołał zespół roboczy, który już 14 marca br., zajmie się dalszymi pracami związanymi z ewentualnym przejęciem zabytku. W zespole są przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Konserwator Zabytków i Dyrektor Muzeum Narodowego w Wrocławiu.

Wartość historyczna zespołu klasztornego jest trudna do wyceny, mówi Wojewoda

To perła Dolnego Śląska i zabytek ciągle w mojej ocenie niedoceniany. Dlatego warto rozmawiać i szukać rozwiązań na zagospodarowanie i większe wykorzystanie tego unikatowego w skali świata obiektu. Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok. Teraz potrzebujemy kilku tygodni na ustalenie szczegółów

Fundacja Lubiąż zarządza obiektem 28 lat i wyczerpała już swoje możliwości, mówi Witold Krochmal Prezes Fundacji Lubiąż, teraz właściwym organem do administrowania i kierowania obiektem jest mecenat państwowy.

Przez niemal trzy dekady udało nam się zrobić podstawowe rzeczy. Zabezpieczyliśmy konstrukcję całego obiektu, w tym dach, remont sali książęcej, jadalni. A w tej chwili jesteśmy w trakcie prac konserwacyjnych w bibliotece.

Zakres prac konserwacyjnych jest olbrzymi. Jestem pewien, że robimy najlepszą rzecz, jaką można zrobić. Jest to wspólna decyzja Rady Naukowej Fundacji, której przewodniczy Prof. Andrzej Wiszniewski i Zarządu Fundacji Lubiąż.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ