WWF: Godzina dla Ziemi 2018 – na rzecz ochrony Puszczy Karpackiej

Puszcza Białowieska. pixabay.com

Tegoroczna edycja akcji “Godzina dla Ziemi” w Polsce będzie poświęcona Puszczy Karpackiej. Fundacja WWF Polska chce w ten sposób przybliżyć ideę ochrony tego cennego przyrodniczo miejsca, położonego na Podkarpaciu. Akcja odbędzie się 24 marca.

Godzina dla Ziemi WWF to największa akcja ekologiczna łącząca ludzi z różnych miejsc na Ziemi. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na siedmiu kontynentach. W tym roku 24 marca na całym świecie o 20:30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony przyrody. W Polsce światła zgasną tym razem dla Puszczy Karpackiej, a hasło tegorocznej edycji akcji brzmi: “Ratujmy serce Karpat”.

WWF zwraca w ten sposób uwagę na potrzebę ochrony lasów o powierzchni ok. 18 tys. ha, położonego kilkanaście kilometrów na południe od Przemyśla, na terenie gmin Bircza, Fredropol i Ustrzyki Dolne, w nadleśnictwie Bircza. Jest to najdziksza część Karpat Wschodnich, leżąca na pograniczu Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Puszczańskich.

“Żyją tam wszystkie duże drapieżniki, jakie można spotkać w Polsce – niedźwiedź, wilk, ryś i żbik, a także 113 gatunków ptaków, wśród nich – orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka, bocian czarny i wszystkie dziewięć gatunków dzięciołów” – opowiadał na czwartkowej konferencji WWF Polska biolog z tej organizacji Stefan Jakimiuk.

W Puszczy Karpackiej żyje mnóstwo unikatowych gatunków roślin i zwierząt: od mchów i porostów – po bardzo stare drzewa, nierzadko osiągające wiek nawet 300 lat. “Pod względem przyrodniczym Puszcza Karpacka jest drugą +Białowieżą+” – podkreślił Piotr Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Z inwentaryzacji przyrodniczej, jaką członkowie tej fundacji przeprowadzili na terenie 18 tys. ha lasu wynika, że niemal 7 tys. drzew – buków, jodeł, jaworów i grabów – spełnia kryteria drzew pomnikowych.

Ekolodzy podkreślają, że jest to jeden z nielicznych w Europie lasów nieposadzonych ręką człowieka. Obecnie jednak jest on traktowany jak zwykły las użytkowy i trwa tam wycinka drzew. WWF przypomina, że w 2018 roku zaplanowano tam wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m sześc. drzew, z tego ponad 60 proc. (41 tys. m sześc.) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody “Reliktowa Puszcza Karpacka”.

WWF Polska zbiera podpisy pod petycją i apelem o zwiększenie ochrony Puszczy Karpackiej i o przyspieszenie prac nad utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego (SerceKarpat.pl). Pomysł ten wywodzi się z 20-lecia międzywojennego. “Na przełomie lat 80. i 90. powstał też projekt (stworzenia parku narodowego – PAP), ale ówczesny minister środowiska go nie podpisał” – przypomniał Piotr Klub. Przypomniał, że powstanie Parku Narodowego wymaga obecnie zgody władz samorządowych, w tym wypadku – trzech wspomnianych gmin. “Te jednak boją się, że zostaną skansenem i stracą dostęp do drewna” – powiedział przedstawiciel Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Już wcześniej Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przygotowała projekt stworzenia w tym lesie rezerwatu o powierzchni 8 tys. ha, położonego na południe i wschód od rzeki Wiar, należącego do gminy Bircza i częściowo gminy Fredropol. Projekt ten został złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska; nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Do tej pory zebrano już 100 tys. podpisów. “Mamy do czynienia z lasem wyjątkowym, który powinien być udostępniony turystycznie, udostępniony do badań, powinien służyć lokalnej społeczności i po to, aby rozwijać turystykę” – mówił Stefan Jakimiuk.

Podczas marcowej kampanii Godzina dla Ziemi WWF będzie zbierać podpisy pod petycją w kilku miastach Polski: w Krakowie (3 marca), Gdańsku (7.03), Łodzi (10.03), Lublinie (12.03), Rzeszowie (17.03), Słupsku (21.03) i Warszawie (24.03). Szczegóły na stronie facebook.com/WWFpl. (PAP)

PAP – Nauka w Polsce

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ