Jak wygrać ze smogiem? – propozycje ekspertów

Wprowadzenie przepisów wspierających nowoczesne ciepłownictwo, monitorowanie stanu powietrza, ale przede wszystkim edukacja na wszystkich możliwych szczeblach – to tylko część rekomendacji wydanych przez ekspertów biorących udział w konferencjach „Wrocław w smogu”, które odbyły się na Politechnice Wrocławskiej.

Rekomendacje są efektem trzech debat, które pod koniec 2017 r. zorganizowano na Politechnice Wrocławskiej. W trakcie otwartych spotkań eksperci, naukowcy z różnych dziedzin i działacze organizacji pozarządowych rozmawiali o pomysłach na poprawę jakości powietrza w mieście.

Pierwsza dyskusja dotyczyła m.in. przyczyn powstawania smogu i nowoczesnych technologii wykorzystywanych do jego ograniczenia. Głównym tematem drugiej debaty był wpływ smogu na zdrowie ludzi, roślin i zwierząt, a w trakcie trzeciego spotkania omawiano m.in. społeczne skutki smogu i świadomość wrocławian w kwestii zagrożeń, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza.

Efektem wszystkich dyskusji jest opracowany właśnie zbiór rekomendacji działań – technologicznych, prawnych i edukacyjnych, których efektem powinno być zmniejszenie poziomu smogu w mieście i na terenie całego Dolnego Śląska. Jest on skierowany nie tylko do mieszkańców, lecz przede wszystkim do osób i instytucji odpowiedzialnych za tworzenie rozwiązań systemowych oraz prawnych.

Zalecenia podzielone zostały na trzy grupy. Pierwsza dotyczy mieszkańców Wrocławia i regionu. Eksperci wskazują w niej m.in. na konieczność korzystania z ekologicznych pieców, spalania odpowiednich jakościowo paliw czy ograniczenia użytkowania samochodów w ruchu miejskim oraz dbania o dobry stan techniczny aut.

Druga grupa sugestii odnosi się do działań wspólnot, organizacji społecznych, firm i instytucji publicznych Wrocławia i regionu. Specjaliści postulują m.in. lepsze wykorzystanie instytucjonalnego i społecznego monitoringu stanu powietrza w najbliższym otoczeniu, podejmowanie działań w budowaniu nowej, proekologicznej świadomości  mieszkańców, zazielenianie dostępnej przestrzeni – w tym także dachów i elewacji – oraz ograniczenie usuwania drzew.

Ostatnia grupa to rekomendacje dla samorządu województwa, rządu i ustawodawców. Jest w nich mowa m.in. o konieczności wprowadzenia regulacji prawnych wspierających nowoczesne ciepłownictwo i energetykę, a także o działaniach społecznych i współpracy z instytucjami administracji publicznej. Eksperci wskazują m.in. na konieczność edukacji obywateli w zakresie zanieczyszczenia powietrza na każdym poziomie, wieku i szczeblu – od przedszkola, poprzez szkoły i uczelnie, aż po lokalne społeczności.

Pełny dokument można znaleźć na stronie – http://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/jak-wygrac-ze-smogiem-propozycje-ekspertow-10784.html

1 KOMENTARZ

  1. Etatyści na państwowych posadach nazywani ekspertami z klapkami na oczach oferują rozwiązania, które wymyśliłby przeciętny gimnazjalista „Zredukujmy ruch aut, wymieńmy piece (za publiczne pieniądze), wprowadźmy regulacje prawne”. Nikt nie pochylił się nad tym, że mieszkania komunalne, ulokowane w centrum, są w2/3 odpowiedzialne za szkodliwą emisję, a skoro ich mieszkańców dziś nie stać na węgiel, to tym bardziej nie będzie ich stać na drogi gaz, wpadniemy więc w pętlę wiecznych dopłat do cudzego ogrzewania. Wyłączanie ruchu aut z centrum, zwiększa tylko korki, przez co samochody emitują jeszcze więcej szkodliwych spalin, a władze robią to, żeby za zasłoną walki ze smogiem wspierać swoją spółkę MPK, którą strach ostatnio jeździć. Ale co się dziwić, skoro mamy takich ekspertów…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj