Prof. Jędrysek: Czas na rozwój geotermii

W czwartek w Toruniu podczas regionalnych konsultacji społecznych przedstawiciele rządu, eksperci i przedsiębiorcy dyskutowali o projekcie Polityki Surowcowej Państwa (PSP), który jest opracowywany pod kierunkiem i z inicjatywy wiceministra środowiska, prof. Mariusza Oriona Jędryska.

– Próbujemy rozwijać cały system geotermii w Polsce od strony surowcowej. Nieprzypadkowo jesteśmy w Toruniu. Toruński odwiert geotermalny posiada bardzo wysokie parametry w skali kraju. Mamy potężną lukę organizacyjną w funkcjonowaniu państwa w zakresie polityki surowcowej. A polityka ta wchodzi w każdy zakamarek życia. Dzisiejszy świat jest cywilizacją surowców. Jeśli mamy z nich korzystać, konieczna jest klarowna polityka w ramach zrównoważonego rozwoju. Do tego dążymy – wyjaśniał

prof. Mariusz Jędrysek.

 

Jak z kolei zauważył Marcin Mazurowski zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska wzrost udziału energii geotermalnej i geotermiki ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski i wpisuje się w realizację zobowiązań wobec UE dotyczących zmniejszania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

– Wspieranie geotermii w Polsce jest jednym z priorytetów zadań Rządu RP, a umieszczenie ciepła Ziemi w grupie surowców energetycznych jest istotnym przełomem. Pozyskiwanie ciepła z Ziemi jest wspierane przez Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – plan Morawieckiego – i wpisującą się w nią właśnie PSP – powiedział Marcin Mazurowski.

Dodajmy, że według prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermalnego Beaty Kępińskiej w Europie jest ok. 5 tys. sieci ciepłowniczych z czego około 270 to systemy geotermalne. – W Polsce z około 500 sieci grzewczych jak do tej pory tylko 6 jest systemami geotermalnymi; zauważyła podczas konferencji.

 

Eksperci i przedsiębiorcy zgodzili się, że poprzez PSP zostanie doceniony potencjał geotermii. Zauważyli również, że możliwości i sposoby wykorzystywania geotermii w Polsce uzależnione są od budowy geologicznej, która w różnych częściach kraju jest odmienna.

– Rozwój geotermii to jest oczywisty kierunek rozwoju dla energetyki cieplnej. To jest rozwój polskiej gospodarki  i prowadzi do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego; powiedział sekretarz stanu Maciej Małecki . Natomiast wiceminister energii Andrzej Piotrowski zaznaczył, że należy wykorzystywać krajowe surowce w jak największym stopniu.

JCh, mg

Gazeta Polska Codziennie

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ