KGHM z zagranicznymi sukcesami

fot. MEN

Miedziowy potentat podpisał nowy kontrakt – pogłębi szyby na terenie parku narodowego w Wielkiej Brytanii. Wkrótce spółka ma także podjąć decyzję co dalej z projektem Ajax w Kolumbii Brytyjskiej, prowincji Kanady.

Jak poinformował KGHM – jego dwie spółki zależne DMC Mining Services (UK) Ltd. oraz DMC Mining Services Ltd. zawarły umowę z York Potash Ltd., firmą należącą do notowanej na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych firmie Sirius Minerals PLC. Kontrakt zakłada realizację usług projektowania oraz głębienia czterech szybów w ramach projektu wydobycia polihalitu na terenie parku narodowego North York Moors w Wielkiej Brytanii.

Spółka z grupy kapitałowej KGHM-u wykona pogłębienie szybów produkcyjnego i materiałowo-zjazdowego o głębokości ok. 1600 m każdy oraz dwóch szybów będących częścią podziemnego systemu transportu urobku o głębokości ok. 350 m każdy.

– To jeden z największych kontraktów w historii DMC. Liczę na to, że jego realizacja umocni pozycję spółki w sektorze górniczym jako podmiotu, który świadczy usługi z wykorzystaniem najnowszych i najbardziej efektywnych rozwiązań technologicznych – powiedział prezes zarządu KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Kontrakt otwiera drogę do zaangażowania w projekt Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A. spółki z Grupy Kapitałowej KGHM, która specjalizuje się w realizacji projektów w zakresie infrastruktury górniczej. Firma wykonała wszystkie 30 szybów kopalni KGHM.

– Kontrakt przewiduje możliwość zlecenia przez DMC podwykonawstwa części prac dla spółki PeBeKa. To zapewni możliwość pozyskania nowych kontraktów zagranicznych, co zakłada strategia rozwoju tej spółki – zaznacza zarząd spółki.

W połowie grudnia zarząd KGHM-u poinformował również, że Ministrowie Środowiska oraz Energii, Górnictwa i Zasobów Ropy Naftowej Kolumbii Brytyjskiej zdecydowali o nieprzyznaniu certyfikatu oceny środowiskowej dla projektu miedziowo-złotowego Ajax zlokalizowanego w pobliżu Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej – prowincji Kanady.

Co dalej? O sprawę zapytaliśmy rzecznik prasową KGHM-u.

– Odpowiednie resorty federalne dokonają teraz rewizji sprawy. Rząd federalny ostatecznie określi, czy niekorzystne skutki tego projektu są uzasadnione, tak aby projekt mógł być procedowany pomimo niepożądanego oddziaływania – powiedziała nam Justyna Mosoń. – KGHM Ajax po zapoznaniu się z argumentacją decyzji rozważy podjęcie kolejnych kroków. Mogą one obejmować wykorzystanie środka odwoławczego w postaci kontroli sądowej – dodała.

Czyżby KGHM stał się zagrożeniem dla intratnych interesów Kanadyjczyków? Przypomnijmy, że w Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy trwa śledztwo w sprawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż, udzielonych spółce kanadyjskiego koncernu. Obecnie trwa spór w sądzie arbitrażowym dlatego politycy odmawiają nam komentarzy w tej sprawie. Jak podkreślają – ich wypowiedzi mogą zaszkodzić Polsce na arenie międzynarodowej, gdzie przez działania rządu PO-PSL Polska została pozwana na kilka miliardów zł.

Przypomnijmy, że kilka lat temu wyścig o koncesje z KGHM-em na rozpoznawanie złóż „Bytom Odrzański” i „Kotla” wygrała firma kanadyjskiego koncernu – Leszno Copper, zależna od Miedzi Copper, zarejestrowanej w Luksemburgu, a kontrolowanej przez grupę kapitałową Lumina Capital Limited Partnership. Na czele Miedzi Copper jako dyrektor generalny stał Stanisław Speczik, który dawniej był prezesem KGHM-u. W 2005 r. media tak pisały o nim w kontekście gigantycznej afery: „współodpowiedzialny za utratę kilkudziesięciu milionów dolarów przez państwową spółkę KGHM”. Speczik przez kilka miesięcy zajmował stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w gabinecie kierowanym przez Marka Belkę.

Dodatek  Dolnośląski

Gazeta Polska Codziennie

Kontakt: magda.gron@swsmedia.com.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ