Ruszów: Saperzy likwidują składy amunicji

Zdjęcie: st. chor. sztab. Radosław Mazur

W dolnośląskich lasach ciągle odkrywane są niewybuchy. W związku ze znalezieniem na obszarach leśnych nadleśnictwa Ruszów znacznej ilości amunicji i niewybuchów z okresu II Wojny Światowej, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ruszów wydał decyzję w sprawie okresowego zakazu wstępu do lasu na swoim terenie. Decyzja weszła w życie z dniem 22 lutego 2018, nie wiadomo kiedy będzie odwołana.

Straż Leśna Nadleśnictwa Ruszów w pobliżu przedwojennej, nieistniejącej już miejscowości Toporów w powiecie zgorzeleckim natknęła się na pocisk artyleryjski, który częściowo wystawał z ziemni na środku drogi leśnej. Niewybuchy i składy amunicji wojennej są często znajdowane w tym rejonie, ma to związek z forsowaniem Nysy Łużyckiej w czasie działań wojennych.

Kiedy Janusz Kobielski Nadleśniczy z Nadleśnictwa Ruszów o znalezisku powiadomił 23 Pułk Artylerii w Bolesławcu, okazało się, że znaleziono radziecki odłamkowy pocisk artyleryjski kal. 76.2 mm typu OF-350 z zapalnikiem KTM-1 stosowany w amunicji 76.2x385R.

Z uwagi na to, że była to amunicja porzucona, czyli nie wystrzelona – podjęto pocisk do pojemnika przeciwodłamkowego, który znajduje się na pojeździe patrolu, mówi st. chor. sztab. Radosław Mazur, który dowodził patrolem rozminowania.

W trakcie sprawdzania miejsca wykrycia niewybuchu saperzy, przy wykorzystaniu wykrywaczy min, odkryli w ziemi okop – skład amunicji, w którym znajdowały się uszkodzone, drewniane skrzynie z kolejnymi pociskami i całymi kompletnymi nabojami artyleryjskimi kal. 76,2mm.

Po dwóch dniach prac saperskich podjęto i bezpiecznie przewieziono do zdetonowania na poligonie 116 szt. pocisków i naboi artyleryjskich z czasów wojny oraz około 12 kg prochu.

Od początku roku patrol rozminowania z Bolesławca w ramach interwencyjnego oczyszczania terenów z PWiN zrealizował 22 zgłoszenia, podejmując i niszcząc 134 szt. niewybuchów i niewypałów. Ponadto wykryto i zlikwidowano 12,5 kg prochu. Pojazd patrolu przejechał prawie 4 tys. km. Działalność patrolu to nie tylko podejmowanie i niszczenie przedmiotów wybuchowym i niebezpiecznych (PWiN), ale także zajęcia profilaktyczne, których przeprowadzono już 4 z uczniami szkół różnego poziomu nauczania, informując szkolonych na temat zagrożeń powodowanych niewybuchami i niewypałami.

 

źródło: Małgorzata Matuszewska, st. chor. sztab. Radosław Mazur w www.facebook.com
Zdjęcia: st. chor. sztab. Radosław Mazur

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ