Cichocki skomentował absurdalne zarzuty Onetu dot. sankcji na polskie władzę

polusa.jpg
Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki odniósł się do informacji Onetu, wedle których Amerykanie wprowadzili sankcje wobec polskich władze – To nieprawda. Nie było żadnego ultimatum tego rodzaju.

Według spekulacji opublikowanych dzisiaj przez Onet – Amerykanie mieli wprowadzić szczególne sankcje wobec polskich władz – do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent ani wiceprezydent USA mają nie spotykać się z polskim prezydentem czy premierem. Według portalu ultimatum został sformułowane przez wysokich rangą amerykańskich oficjeli po spotkaniu z polskimi dyplomatami, a postacią kluczową był Wess Mitchell – jeden z najbliższych współpracowników szefa dyplomacji Stanów Zjednoczonych.

Onet podaje, że dowodem na istnienie ultimatum jest notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego. Ma z niej wynikać, że do momentu zakończenia sportu o ustawę IPN, USA wprowadza zakaz kontaktów polskich władz z najwyższymi przedstawicielami Białego Domu. Ponadto Amerykanie mieli grozić blokadą finansowania wspólnych projektów wojskowych.

O te doniesienia został zapytany wiceszef MSZ, przewodniczący zespołu ds. dialogu z Izraelem Bartosz Cichocki – To nieprawda. Nie było żadnego ultimatum tego rodzaju, strona amerykańska wyrażała konsekwentnie – nie jest to dla nas zaskoczenie – zaniepokojenie, pytania o ustawę o IPN jeszcze na etapie projektu. Ma nadal swoje wątpliwości, jesteśmy w kontakcie z dyplomatami amerykańskimi, nie ma w tych kontaktach języka ultimatów – powiedział na antenie TVN 24.

Wiceminister dopytywany czy jest taki “stan faktyczny”, że do momentu interpretacji ustawy noweli ustawy o IPN przez TK nie ma szans na spotkanie np. między prezydentem Andrzejem Dudą a prezydentem USA Donaldem Trumpem odpowiedział – W tym krótkim okresie czasu nic mi nie wiadomo, żeby takie spotkania były planowane.

Prawdy w tym artykule jest tyle, że ambasada nasza w Waszyngtonie spotyka się z dyplomatami amerykańskimi, że wysyła do Warszawy notatki – podsumował Cichocki.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ