Ważne dla 18-latków. Akcja „Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości/start w dorosłość”

MP

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości każdy 18-latek, który pierwszy raz składa wniosek o paszport, otrzyma jeszcze specjalną kopertę, w której będzie flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.

To dowód pamięci o tych, którzy nosili Polskę w sercach w czasach, gdy nie było jej na mapach, czytamy w uzasadnieniu. Ideę akcji najlepiej oddają słowa marszałka Józefa Piłsudskiego:

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”. Cytat ten również został wydrukowany na kopercie, na której znajdują się także wizerunki Piłsudskiego, Kwiatkowskiego, Dmowskiego, Narutowicza, Hallera, Paderewskiego, Witosa, Korfantego, Mościckiego, Wojciechowskiego i młodych ludzi.

Wniosek można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Za granicą paszport można otrzymać za pośrednictwem konsulatu

O szczegółach akcji „Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości/start w dorosłość” informują plakaty w urzędach, w których składane są wnioski o wydanie paszportu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ