Miliony na dolnośląskie zabytki

Adrian Michael, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

W powiecie kłodzkim, dzierżoniowskim i ząbkowickim wkrótce ruszą prace konserwatorskie przy najważniejszych zabytkach. Na ten cel przyznano rządowe dotacje. W sumie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaplanowało wydać w tych powiatach ok. 5 mln zł. Zdaniem polityków może mieć to pozytywny wpływ na rozwój m.in. turystyki.

Gdzie trafią pieniądze? 100 tys. zł zostało przeznaczone na konserwację barokowego ołtarza w Rzymskokatolickiej Parafii Nawiedzenia NMP w Bardzie z cudowną figurą NMP Bardzkiej i słynnym obrazem M. Willmanna. 250 tys. zł otrzyma też Twierdza Srebrna Góra, która ma wyremontować i odbudować Bastion Górny w tym obiekcie.

Z kolei Fundacja Odbudowy Dworu Sarny ze Ścinawki Górnej, na Zamek Sarny z XVI w. otrzyma 350 tys. zł. W obiekcie mają zostać wykonane tzw. ratunkowe prace konstrukcyjne. Za te pieniądze ma być zrobiony m.in. dach. Z kolei 100 tys. zł trafi również na remont Teatru im. Fryderyka Chopina w parku zdrojowym w Dusznikach-Zdroju. A 300 tys. zł otrzymają Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji z Kłodzka na odsłonięcie malowideł ściennych z przełomu XVII i XVIII w., które mieszą się w kościele pw. św. Jerzego i Wojciecha.

Po 500 tys. zł na dwa zadania trafi z kolei do gminy Kamieniec Ząbkowicki, gdzie w XIX w. pałacu zostaną przeprowadzone prace konstrukcyjne

części wschodniej dachu i baszty. Ma także zostać odtworzona konstrukcja sklepień kaplicy pałacowej i reprezentacyjnej sali jadalni części wschodniej obiektu. To najwyższe z przyznanych w tym regionie dotacji.

Dolnośląski senator PiS-u Aleksander Szwed, członek senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, który zabiegał o dofinansowanie dolnośląskich zabytków podkreśla, że jest usatysfakcjonowany przyznaniem takich kwot na ich ratunek w naszym regionie.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości poprzez przyznanie dotacji, wspiera renowacje i konserwacje zabytków na terenie Dolnego Śląska. Tego typu inicjatywy są wręcz niezbędne, dlatego cieszę się, że w ich ramach środków jest coraz więcej. Przeznaczone kwoty na pewno wpłyną pozytywnie na rozwój walorów turystycznych Dolnego Śląska oraz uchronią je przed dalszą degradacją – mówi „Dodatkowi Dolnośląskiemu” senator Aleksander Szwed.

Dodajmy, że dotacje zostały przyznane głównie na obiekty sakralne. Wśród nich znalazła się również parafia rzymskokatolicka pw. św. Urszuli  Ledóchowskiej – Stolec – kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe (XVI w.). Na remont stropu i dachu w tym obiekcie przeznaczono 220 tys. zł. Z kolei 350 tys. zł trafi na prace konserwatorskie w Bazylice w Wambierzycach. 200 tys. zł dostanie też Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela w Henrykowie, która kończy konserwację Mauzoleum Piastów.

GP Dodatek Dolnosląski

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ