Prokuratura chce wznowienia procesu i uniewinnienia skazanego za brutalny gwałt i zabójstwo w Miłoszycach 14 lat temu

Prokuratura chce wznowienia procesu i uniewinnienia mężczyzny skazanego 14 lat temu za brutalny gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny w Miłoszycach

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu 16 czerwca 2004 roku wymierzył Tomaszowi K. karę 25 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty K. Do zdarzenia doszło w nocy z 31 grudnia 1996 roku na 1 stycznia 1997 roku w Miłoszycach.

Nowe dowody skutkujące wnioskiem o wznowienie postępowania

Pomimo tego, że od zbrodni upłynęło ponad 20 lat, a od skazania Tomasza K. upłynęło prawie 14 lat, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podjął decyzję, by okoliczności tej sprawy na nowo zbadali doświadczeni prokuratorzy z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Wykonane przez dolnośląskich prokuratorów i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd we Wrocławiu intensywne czynności i zgromadzony nowy, obszerny materiał dowodowy podważający dowody, jakie legły u podstaw wydania wyroku skazującego wobec Tomasza K., doprowadziły do przekonanie, że Tomasz K. nie ma związku ze zbrodnią, za którą został skazany.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu podjął decyzję o skierowaniu do Sądu Najwyższego wniosku o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 14 listopada 2003 roku, zmienionego wyrokiem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 16 czerwca 2004 roku. Prokurator wnosi o uchylenie obu wyroków i uniewinnienia Tomasza K. od popełnienia zarzucanego mu czynu.

Jednocześnie ostatnie czynności przeprowadzone przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu okazały się skuteczne w zakresie ustalenia rzeczywistego sprawcy zbrodni w Miłoszycach. Prokurator 13 czerwca 2017 roku ogłosił Ireneuszowi M. zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa 15-letniej Małgorzaty K. Na wniosek prokuratora wobec podejrzanego Ireneusza M. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprawa zbrodni sprzed ponad 20 lat została wyjaśniona

W toku śledztwa prowadzonego obecnie przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu ustalono, że do zdarzenia doszło w nocy z 31 grudnia 1996 roku na 1 stycznia 1997 roku. Pokrzywdzona Małgorzata K. w towarzystwie koleżanki Iwony K. udała się na dyskotekę sylwestrową do klubu w Miłoszycach. O północy Małgorzata K., tak jak inni uczestnicy dyskoteki, wypiła szampana, po spożyciu, którego poczuła się bardzo źle. Nie była w stanie swobodnie się poruszać i wysławiać. Jeden z jej nowo poznanych kolegów – Krzysztof K., podjął decyzję o odprowadzeniu jej do domu. Przed budynkiem dyskoteki podszedł do nich mężczyzna, który przedstawił się jako „Irek”. Powiedział, że jest bratem Małgorzaty K. i pomoże odprowadzić ją do domu. Z uwagi na swój stan, Małgorzata K. nie reagowała na to, co wokół niej się działo. W pewnym momencie mężczyzna, który przedstawił się jako „Irek”, nakazał Krzysztofowi K. powrót na dyskotekę informując go, że skoro jest bratem pokrzywdzonej, to sam odwiezie ją do domu. Do mężczyzny podtrzymującego Małgorzatę K. podszedł drugi, młody chłopak i obydwaj poprowadzili ją na teren posesji Józefa R.

Na terenie posesji doszło do zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem Małgorzaty K. Pozostawiona przez sprawców kobieta zmarła na skutek wychłodzenia i wykrwawienia spowodowanego doznanymi obrażeniami.

Niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo

Śledztwo przeprowadzone przed laty przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu doprowadziło do postawienia Tomasza K. w stan oskarżenia za udział w gwałcie i zabójstwie Małgorzaty K.

Wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 14 listopada 2003 roku Tomasz K. został uznany winnym popełnienia zarzucanego mu przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K. i skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności.

W dniu 16 czerwca 2004 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podwyższył orzeczoną Tomaszowi K. karę do 25 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie obecnie prowadzone przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu jest kontynuacją śledztwa Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu dotyczącego współsprawców tej zbrodni. Zostało ono umorzone 25 lutego 2002 roku wobec niewykrycia sprawcy.

Po przekazaniu sprawy przez Prokuratora Generalnego Dolnośląskiemu Wydziałowi Zamiejscowemu Prokuratury Krajowej została ona podjęta. Intensywne czynności zmierzające do ustalenia współsprawców, działających rzekomo wspólnie i w porozumieniu z Tomaszem K., doprowadziły prokuratorów do przekonania, że Tomasz K. został skazany za przestępstwo, którego nie popełnił. Zarzuty dokonania tej zbrodni usłyszał natomiast podejrzany Ireneusz M.

źródło: centrumprasowe.pap

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ