Kwartalnik „Wyklęci” dla każdego patrioty

fot. zdjęcie ilustracyjne / ze zbiorów Czesława Czaplickiego

Ukazujący się od 2016 roku ogólnopolski kwartalnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym „Wyklęci”, w ostatnim 9 numerze, zajmuje się przede wszystkim przybliżeniu jednej z najważniejszych postaci podziemia niepodległościowego ppłka Łukasza Cieplińskiego.

Wiedza, że 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych jest w naszym społeczeństwie coraz powszechniejsza, ale nadal niedostateczna. Dlaczego zaś właśnie ta data została wybrana, o tym już wiedzą naprawdę nieliczni. Kiedy na spotkaniach z młodzieżą gimnazjalną i licealną o to pytałem, to przeciętnie 1 na 10-15 osób cokolwiek wiedziała. Trudno zresztą się dziwić, bo w podręcznikach tego nie było, a nauczyciele starszego pokolenia wiedzieli, że to nie jest temat wdzięczny dla władzy.

Różnego typu wydawnictwa periodyczne, książki i pismo takie jak „Wyklęci” mogą spopularyzować wiedzę o bohaterach, którzy mieli wylądować na śmietniku historii. Jednak w dzisiejszych czasach niestety o wiele większa rolę niż książki czasopisma, pełnią media wirtualne. Te informacje muszą też być w sieci.

Zachęcam po sięgniecie do wszystkich numerów kwartalnika. To pismo ma niezwykły wymiar, jak pisze redakcja, to hołd oddany żołnierzom powojennego podziemia, to lektura obowiązkowa dla każdego patrioty – nie tylko 1 marca!

Zgadzam się w pełni z tym stwierdzeniem, bo od pierwszego numeru są tam prezentowane bogate materiały tekstowe i fotograficzne.

Przybliżana w bieżącym numerze wielu wymiarach, sylwetka płk Łukasza Cieplińskiego pozwala lepiej zrozumieć tragizm pokolenia, który skazane było na zapomnienie. Na szczęście z mroku dziejów wyłaniają się ich historie. Poznajemy patriotyczne korzenie Cieplińskiego, losy jego rodziny aż do czasów współczesnych.

To właśnie on był ostatnim prezesem IV Zarządu Głównego Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Aresztowany 28 listopada 1947 roku, po ciężkim śledztwie został zamordowany 1 marca 1951 roku strzałem w tył głowy wraz z pozostałymi kolegami z Zarządu.

Do dzisiaj trwają poszukiwania szczątków IV Zarządu WIN, których historię też w tym numerze możemy poznać.

Obok Tematu numeru, w piśmie godne polecenia i naśladowania są relacje ze współczesnych działań edukacyjnych dotyczących Niezłomnych. Możemy dowiedzieć się jak zorganizowano grę miejską w Krakowie „Śladami Żołnierzy Wyklętych” czy opis II Marszu Szlakiem Józefa Franczaka „Lalusia”, tego który zginął jako ostatni z leśnych w 1963 roku. W tym roku, kiedy do więzienia trafił też bohater naszego portalu Czesław Czaplicki „Ryś”.

Janusz Wolniak

Artykuł powstał dzięki pomocy Gminy Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ