Kwartalnik „Wyklęci” dla każdego patrioty

fot. zdjęcie ilustracyjne / ze zbiorów Czesława Czaplickiego

Ukazujący się od 2016 roku ogólnopolski kwartalnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym „Wyklęci”, w ostatnim 9 numerze, zajmuje się przede wszystkim przybliżeniu jednej z najważniejszych postaci podziemia niepodległościowego ppłka Łukasza Cieplińskiego.

Wiedza, że 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych jest w naszym społeczeństwie coraz powszechniejsza, ale nadal niedostateczna. Dlaczego zaś właśnie ta data została wybrana, o tym już wiedzą naprawdę nieliczni. Kiedy na spotkaniach z młodzieżą gimnazjalną i licealną o to pytałem, to przeciętnie 1 na 10-15 osób cokolwiek wiedziała. Trudno zresztą się dziwić, bo w podręcznikach tego nie było, a nauczyciele starszego pokolenia wiedzieli, że to nie jest temat wdzięczny dla władzy.

Różnego typu wydawnictwa periodyczne, książki i pismo takie jak „Wyklęci” mogą spopularyzować wiedzę o bohaterach, którzy mieli wylądować na śmietniku historii. Jednak w dzisiejszych czasach niestety o wiele większa rolę niż książki czasopisma, pełnią media wirtualne. Te informacje muszą też być w sieci.

Zachęcam po sięgniecie do wszystkich numerów kwartalnika. To pismo ma niezwykły wymiar, jak pisze redakcja, to hołd oddany żołnierzom powojennego podziemia, to lektura obowiązkowa dla każdego patrioty – nie tylko 1 marca!

Zgadzam się w pełni z tym stwierdzeniem, bo od pierwszego numeru są tam prezentowane bogate materiały tekstowe i fotograficzne.

Przybliżana w bieżącym numerze wielu wymiarach, sylwetka płk Łukasza Cieplińskiego pozwala lepiej zrozumieć tragizm pokolenia, który skazane było na zapomnienie. Na szczęście z mroku dziejów wyłaniają się ich historie. Poznajemy patriotyczne korzenie Cieplińskiego, losy jego rodziny aż do czasów współczesnych.

To właśnie on był ostatnim prezesem IV Zarządu Głównego Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Aresztowany 28 listopada 1947 roku, po ciężkim śledztwie został zamordowany 1 marca 1951 roku strzałem w tył głowy wraz z pozostałymi kolegami z Zarządu.

Do dzisiaj trwają poszukiwania szczątków IV Zarządu WIN, których historię też w tym numerze możemy poznać.

Obok Tematu numeru, w piśmie godne polecenia i naśladowania są relacje ze współczesnych działań edukacyjnych dotyczących Niezłomnych. Możemy dowiedzieć się jak zorganizowano grę miejską w Krakowie „Śladami Żołnierzy Wyklętych” czy opis II Marszu Szlakiem Józefa Franczaka „Lalusia”, tego który zginął jako ostatni z leśnych w 1963 roku. W tym roku, kiedy do więzienia trafił też bohater naszego portalu Czesław Czaplicki „Ryś”.

Janusz Wolniak

Artykuł powstał dzięki pomocy Gminy Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj