Lubań: Areszt Śledczy do likwidacji

  domena publiczna

  Za trzy tygodnie, w Lubaniu nie będzie już Aresztu Śledczego. To skutek zarządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości. Po likwidacji aresztanci będą przewożeni do Jeleniej Góry i Wrocławia. Nie wiadomo czy są jakieś plany związane z nieruchomością, oprócz tego, że zabytkowy budynek wejdzie w zasoby Skarbu Państwa.

  Pracownicy Aresztu Śledczego uważają, że decyzja o likwidacji  jest nieprzemyślana. Siedem lat temu był tam remont. Areszt jest dostosowany do przetrzymywania więźniów i aresztowanych, na inne funkcje nie nadaje się. Areszt jest połączony z budynkiem sądu, co ma istotne znaczenie. nadto leży w strefie przygranicznej. Nadto na terenie placówki  odbywają się szkolenia psów do poszukiwania narkotyków i pracy w trudnym terenie

   

  W sprawę zaangażowała się Poseł Ewa Szymańska, wystąpiła z interpelacją do Ministra. Poseł pytała m.in.

  Czym została podyktowana decyzja w sprawie zniesienia Aresztu Śledczego w Lubaniu i jakie wypływają z niej korzyści? Jakie są plany dotyczące zagospodarowania budynku po Areszcie Śledczym?

  Odpowiedź przyszła od wiceministra Patryka Jakiego, wynika z niej, iż w ramach Programu Modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020 ustalono poprawę efektywności funkcjonowania Służby Więziennej, w kontekście ponoszonych nakładów finansowych na jej utrzymanie, m.in. w drodze likwidacji (zniesienia) lub przekształcenia w oddziały zewnętrzne „małych” jednostek penitencjarnych oraz poprzez budowę nowych i kompleksową modernizację wybranych jednostek penitencjarnych.

  Zatem, w Lubaniu „pomimo przeprowadzonych remontów, jednostka jest zdekapitalizowana i nie zapewnia standardów technicznych i funkcjonalnych wymaganych w polskim więziennictwie (…) Areszt położony jest w centrum miasta, co uniemożliwia jego rozbudowę.”

  Minister Jaki zwraca uwagę na ekonomiczne uzasadnienie likwidacji Aresztu

  Koszt rocznego utrzymania osadzonego w jednostce w Lubaniu, wynosił w 2016 roku ponad 36 tyś  podczas gdy średnie koszty utrzymania 1 miejsca w wybranych 6 „dużych” jednostkach kształtują się na poziomie 24 tyś. Wobec powyższego zniesienie Aresztu Śledczego w Lubaniu jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym, służącym obniżeniu kosztów funkcjonowania więziennictwa.

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ