Partia Wolność w sprawie wolnych niedziel w handlu

  R. Grzechnik i P. Przystawa

  Wczoraj pod centrum handlowym Borek we Wrocławiu odbyła się konferencja partii Wolność dotycząca zakazu handlu w niedzielę. Na konferencji działacze przedstawili projekt ustawy przywracającej handel w niedziele.

  Konferencję rozpoczął wiceprezes okręgu partii Wolność Paweł Przystawa, powiedział m.in.

  Hipokryzją jest argumentacja, że zakaz handlu został wprowadzony po to, aby pracownicy sklepów mogli przebywać z rodzinami, przecież to nie jest jedyna grupa pracująca w niedzielę. Politycy PiS-u chcą ingerować w kolejny aspekt naszego życia, tym razem uzurpują sobie prawo do decydowania o tym, jak Polacy mają spędzać wolny czas.

  Decydenci partii rządzącej najwyraźniej zapominają jak niepokornym jesteśmy narodem, a ta słaba pamięć może się szybko zemścić.

  Z kolei Robert Grzechnik – prezes okręgu partii Wolność uważa, że rząd PiS kolejny raz udowadnia, że gospodarka jest jego piętą Achillesową.

  Niestety zamiast zostawić ją i funkcjonować spokojnie ze ściągniętych od ludzi podatków, nieustannie mamy wprowadzane nowe przepisy, utrudniające Polakom zarabianie pieniędzy. O konsekwencjach takich jak: dłuższe godziny pracy w soboty i piątki, wykluczenie z rynku pracy studentów, odpływ klientów w miejscowościach przygranicznych mówiłem już w zeszłym roku, kiedy jeszcze ustawa nie obowiązywała.

  Panuje także opinia, że zakaz handlu ma wspomóc właścicieli małych sklepów w walce z wielkimi sieciami. Patrząc na Węgry, gdzie także wprowadzono zakaz handlu w niedzielę w supermarketach, finał nie okazał jednak się szczęśliwy dla małych przedsiębiorców… Węgrzy w soboty i poniedziałki zaczęli robić większe zakupy, sieci nie straciły więc zysków na rzecz małych sklepów (niemiecki Spar odnotował nawet 3% wzrost dochodów). Po roku od wprowadzenia zakazu liczba małych sklepów zmniejszyła się o 13%, przy czym liczba hipermarketów pozostała taka sama. Po 397 dniach, na Węgrzech rząd pogodził się z porażką i zakaz handlu w niedzielę został zniesiony. Niestety w Polsce związki zawodowe są silniejsze niż zdrowy rozsądek i zamiast uczyć się na cudzych błędach PiS woli je powtarzać.

  Ponieważ zakaz handlu uważamy za szkodliwy, stworzyliśmy projekt ustawy przywracający handel w niedziele, dołącza on do stu innych ustaw, które zostały przygotowane przez partię Wolność w celu uwolnienia rynku i zwiększenia tempa rozwoju naszej gospodarki.

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ