Podwyższony poziom hormonów płciowych i nadwaga wywołuje raka ?

rak_cancer.jpg

Szczególną rolę w procesie rozwoju nowotworu odgrywa – oprócz tłuszczu – poziom hormonów płciowych. Jak całkiem słusznie podkreśla św. Hildegarda, seksualność jest stymulowana przez konsumpcję nadmiernych ilości mięsa oraz mieszanie różnych potraw i napojów.

Gdy bowiem człowiek spożywa rozmaite rodzaje mięsa oraz nadmiernie gorące lub wyjątkowo smakowite potrawy bez wyboru i ładu, wprowadza szkodliwy zamęt do soków swojego szpiku, wskutek czego te wywołują w nim lubieżność. Dlatego człowiek, który chce zjeść potrawy mięsne, powinien się nimi delektować, pod warunkiem że będą ugotowane z umiarem i z użyciem prostych przypraw, ale niezbyt gorące i smakowite, bez wielu dodatków i przypraw. Ich sok posiada bowiem pewną cechę wspólną z sokami występującymi w organizmie człowieka, dlatego łatwo wzbudza w jego szpiku pożądanie. Podobnie jak mocne i szlachetne wino, które usuwa siłę bladości człowieka, wskutek czego ta nie może dostarczyć jego szpikowi odpowiedniej świeżości.

Opisana przez św. Hildegardę melanche lub czarna żółć współuczestniczy w powstawaniu niemal wszystkich chorób, w tym również nowotworowych. Cząsteczka kwasu żółciowego stanowi materiał wyjściowy dla cholesterolu i hormonów płciowych. Kwas żółciowy jest wydzielany we wzmożonych ilościach pod wpływem wybuchów złości, gniewu, stresu emocjonalnego, trosk i problemów, a także w wyniku stosowania zbyt tłustej diety opartej na wędlinach, mięsie, tłustym serze, mleku i jajkach, która automatycznie podnosi stężenie cholesterolu i hormonów płciowych. Nic dziwnego, że organizm mieszkańca Zachodu jest przeciążony wysokim spożyciem białka zwierzęcego, a zachorowalność na nowotwory hormonozależne (piersi, prostaty) oraz nowotwór jelita grubego alarmująco wzrosła.

Hormony płciowe działają pobudzająco na narządy płciowe. W trakcie cyklu miesiączkowego estrogen stymuluje piersi i macicę pod kątem ewentualnej ciąży. Wiąże się to z aktywowaniem DNA, czyli kodu genetycznego, umożliwiającym szybki podział komórek. Ten proces jest zwykle ściśle kontrolowany przez regulatory wzrostu. W przypadku podwyższonego poziomu estrogenów, który może być wywołany także przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych lub estrogenów podczas klimakterium, powstaje produkt rozkładu steroidów, tak zwany 16a – hydroksyestron. Może on wniknąć do każdej komórki organizmu, uszkodzić materiał DNA i przyczynić się do powstania komórek nowotworowych. U kobiet z rodzinnym obciążeniem chorobami nowotworowymi stwierdza się podwyższone stężenie 16a -hydroksyestronu .

Jak można obniżyć niebezpieczny dla zdrowia wysoki poziom hormonów płciowych? Najlepszą metodą jest spożywanie dużych ilości orkiszu, owoców i warzyw, pozwalające także obniżyć stężenie kwasów żółciowych i cholesterolu. U kobiet zamieszkujących kraje uboższe i stosujących dietę wegetariańską występuje znacznie niższy poziom hormonów płciowych, a ich ryzyko zachorowania na nowotwór piersi jest o dwadzieścia procent niższe w porównaniu z mieszkankami Zachodu. Stwierdzono również, że dzięki ruchowi i umiarkowanej aktywności sportowej można zmniejszyć stężenie hormonów płciowych, a tym samym ryzyko zachorowania na nowotwory (…)

Źródło: Wydawnictwo Esprit/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ