Uczelnia Sorosa się rozrasta. Powstaje nowy kampus

soros.jpg
fot. youtube.com

Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) założony przez George’a Sorosa prowadzi rozmowy na temat otwarcia kampusu we Wiedniu. Austriacka uczelnia mogłaby rozpocząć działalność w ciągu kilku najbliższych lat. Informacje podał rektor CEU Michael Ignatieff.

Rektor stwierdził, że z niecierpliwością czeka na współpracę z Wiedniem oraz rządem austriackim, aby urzeczywistnić powstanie nowego kampusu CEU. Podkreślił, że Budapeszt nadal pozostałby główną siedzibą uczelni.

Rząd Węgier nadal nie podpisał porozumienia, które gwarantowałoby uczelni pozostanie w stolicy kraju – Jesteśmy zdecydowani rozwiązać długoterminowo sprawę naszej przyszłości w Budapeszcie na podstawie już gotowego porozumienia między stanem Nowy Jork i rządem Węgier. Mamy nadzieję, że rząd Węgier jak najszybciej podpisze i ratyfikuje to porozumienie – powiedział Ignatieff.

W kwietniu 2017 r. parlament węgierski przyjął nową ustawę o szkolnictwie wyższym. Według niej na Węgrzech mogą działać tylko te zagraniczne szkoły wyższe, które wydają dyplomy spoza UE, dysponujące międzypaństwową umową popierającą ich działalność oraz posiadają placówkę edukacyjną w kraju pochodzenia.

Według krytyków ustawa była skierowana przede wszystkim przeciwko uczelni Sorosa.

W październiku rektor uczelni poinformował, że uczelnia podpisała porozumienie z Bard College ze stanu Nowy Jork. Dzięki temu uczelnia posiada placówkę za granicą i prowadzi tam nauczanie.

Na Węgrzech prowadzona jest kampania przeciwko Sorosowi. Władzę zarzucają mu chęć sprowadzenia do Europy milionów uchodźców. Viktor Orban powiedział, że ,,siatka Sorosa” próbuje włączyć się w kampanie przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech. Jego zdaniem Soros w ciągu ostatnich 20-30 lat zbudował “ogromną maszynerię”, która realizuje jego plan sprowadzania imigrantów do Europy. Premier podkreślił, że dla Węgier jest to ,,sprawa życia lub śmierci”

źródło: tv republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ