5.4 C
Wrocław
Irlandzka sędzia nie wyda przestępcy bo… martwi się sytuacją w Polsce. Sędzia...

Irlandzka sędzia nie wyda przestępcy bo… martwi się sytuacją w Polsce. Sędzia Johann: Jej stanowisko jest zdumiewające

sady_11_1.png

Irlandzka sędzia nie chce wydać polskiemu wymiarowi sprawiedliwości przestępcy, bo martwi się, że reforma sądownictwa jest zagrożeniem dla uczciwego procesu mężczyzny. W tej sprawie skierowała pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE. – Stanowisko irlandzkiej sędzi jest zdumiewające. Wydaje mi się, że swoją opinię, że w Polsce nie przestrzega się prawa, opiera tylko i wyłącznie na jednostronnych doniesieniach medialnych – stwierdził w rozmowie z portalem niezalezna.pl sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann.

Sędzia Aileen Donnelly rozpatruje sprawę polskiego obywatela Artura C., który jest poszukiwany przez polską prokuraturę w związku z zarzutami dotyczącymi przemytu narkotyków, a w maju 2017 roku został aresztowany w Irlandii na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Sędzia zdecydowała o skierowaniu pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE, bo obawia się, że po wejściu w życie reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce nie ma on gwarancji uczciwego procesu.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesława Johanna.

– Nie rozumiem tego. Nie jestem w stanie pojąć, dlaczego doświadczony sędzia – a taką opinię ma pani Donnelly – w ten sposób się zachowuje – powiedział nam sędzia.

Jak przypomniał europejski nakaz aresztowania został wprowadzony do europejskiego porządku prawnego dość niedawno.

– Oczywiście Polska tej zasady przestrzega i oczekuje, że Irlandia również będzie jej przestrzegać – zauważył sędzia Johann.

– Nie jestem w stanie pojąć, dlaczego pani sędzia zwraca się do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości? Nie wiem, w jaki sposób miałby wyrazić swoją opinię na temat stanu praworządności w Polsce? Jest to dla mnie zdumiewające i zupełnie niezrozumiałe

– zaznaczył nasz rozmówca.

Wiesław Johann przypomniał, że Polska prowadzi rozmowy zarówno z Komisją Europejską jak i z Komisją Wenecką, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości wobec reformy wymiaru sprawiedliwości.

– Jestem absolutnie zdumiony, że europejski sędzia w ten niebanalny sposób wkracza w sprawy dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce – podkreślił sędzia.

Źródło: niezalezna.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ