Więcej kamer w komisariatach we Wrocławiu

Piotr Drabik, CC BY 2.0, Flickr

Po serii niepowodzeń i głośnych skandali w dolnośląskiej policji wiceminister Jarosław Zieliński z MSWiA wyjaśnia, jak resort chce uzdrowić sytuację. W komisariatach będzie więcej kamer – także w windach i w pomieszczeniach dla zatrzymanych.

Jak podkreśla wiceminister w odpowiedziach na interpelacje poselskie, wszelkie informacje o nieprawidłowościach w dolnośląskiej policji, które trafiają do resortu są wnikliwie analizowane, a „ujawnione przypadki niewłaściwego wypełniania obowiązków służbowych przez policjantów skutkują podjęciem natychmiastowych działań”. Chodzi nie tylko o niewłaściwie przeprowadzane policyjne akcje, ale także o bezpieczeństwo osób, które trafiają na komisariaty.

Obecnie policja bada m.in. sprawę tragedii do której doszło w Wiszni Małej. W akcji policji – być może źle przygotowanej – jeden z policjantów zginął, drugi został ciężko ranny.

Jak zaznacza Jarosław Zieliński w grudniu ub.r. decyzją komendanta głównego policji „został powołany zespół do zbadania i oceny działań funkcjonariuszy związanych z zatrzymaniem sprawców kradzieży z włamaniem do bankomatu w Wiszni Małej”. – Prace zespołu pozostają w toku – zaznacza wiceminister.

Oprócz postępowań dyscyplinarnych i zwolnień ze służby, które czekają każdego policjanta działającego niezgodnie z prawem lub takiego, który swoim działaniem podważa społeczne zaufanie do policji, resort zauważa też inne możliwości uzdrowienia sytuacji.

Poprawę sytuacji w dolnośląskiej policji ma przynieść przede wszystkim nowy system monitoringu. O potrzebie jego zainstalowania wiele mówiło się w mediach po tragicznej śmierci na komisariacie Igora Stachowiaka, którego wrocławscy policjanci śmiertelnie razili paralizatorem, gdy leżał na podłodze w łazience.

– W celu istotnego wzmocnienia nadzoru nad wyjaśnieniem zdarzeń z udziałem garnizonu dolnośląskiego, w pionie kontroli policji wprowadzono mechanizm stałego monitorowania wydarzeń nadzwyczajnych – wyjaśnia wiceminister Jarosław Zieliński. Jak dodaje, w grudniu ub.r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zrealizowano zakup i uruchomienie systemu kamer.

Ponadto, jak informuje resort w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób, wobec których są podejmowane czynności służbowe, komendant wojewódzki policji we Wrocławiu polecił zweryfikowanie funkcjonowania monitoringu wizyjnego w jednostkach policji garnizonu dolnośląskiego. Do tych działań, policja powołała nawet specjalną komisję. – Aktualnie trwają prace zmierzające do utworzenia nowych sieci monitoringu oraz rozbudowy i modernizacji już istniejących, w szczególności w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, ciągach komunikacyjnych oraz w bezpośrednim otoczeniu obiektów – podkreśla wiceminister.

Dodatek Dolnośląski GPC

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ