Wałbrzych: 56 zarzutów dla internetowego oszustaPolicjanci z Komendy Miejskiej w Wałbrzychu, na co dzień zajmujący się zwalczaniem przestępstw o charakterze gospodarczym, przedstawili 56 zarzutów młodemu mężczyźnie, podejrzanemu o oferowanie do sprzedaży przez internetowe portale aukcyjne produktów, których nie posiadał. Sprawca oszukał kilkadziesiąt osób z całego kraju pobierając od nich zaliczki i nie wywiązując się z umowy. Zatrzymanemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

22-latek dzięki przestępczemu procederowi od czerwca do października ubiegłego roku wyłudził łącznie kilkanaście tysięcy złotych i oszukał kilkadziesiąt osób z terenu całej Polski. Oferował on na jednym z portali aukcyjnych konsolę do gier oraz gry komputerowe. Kupujący wpłacali zaliczki na zakup w kwocie od  kilkudziesięciu do kilkuset złotych i czekali na przesyłki. Nigdy jednak paczek się nie doczekali.

Mężczyzna został ustalony i zatrzymany przez funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Zebrane przez policjantów materiały pozwoliły na przedstawienie młodemu mieszkańcowi tego miasta 56 zarzutów oszustwa.

Za czyny, o które podejrzany jest 22 – latek, grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dbając o bezpieczeństwo podczas zakupów internetowych, pamiętajmy by dokonywać ich w autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od użytkowników, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony oraz przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony internetowej. Rozważmy zwrócenie się do sprzedającego o wyrażenie zgody na przegląd towaru przy odbiorze.

Źródło: KMP w Wałbrzychu

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ