Strefa afrykańskiego pomoru świń zbliża się (ASF) do Pomorza. Dolny Śląsk nie jest zagrożony

  bertomic CC0 Creative Commons

  Dotychczas służby weterynaryjne występowanie wirusa ASF miały pod nadzorem. Szybko reagowano gdy w gospodarstwach hodowlanych stwierdzono ogniska wirusa ASF, tak samo postępowano z padłymi dzikami z terenów leśnych.

  Bioasekuracja była skuteczna ale nie wystarczająca. Od kilku lat zagrożone ASF tereny rozciągały się na całej wschodniej granicy – w różnym stopniu – i w głąb kraju do 20 km teraz sięgają ponad 100 km.

  Najwięcej ognisk występuje w woj. podlaskim i mazowieckim. Sytuacja jest groźna. Od 9 do 12 marca znaleziono już 101 padłych dzików zaś 107 ognisk choroby w stadach świń. Wirus jest w okolicy Braniewa, tj. około 50 km od granic województwa pomorskiego.

  Paweł Niemczuk Główny Lekarz Weterynarii podaje informacje o tendencji wzrastającej zachorowań na ASF zarówno u świń jak i dzików.

  Ważne jest zachowanie zasad bioasekuracji oraz daleko idącej ostrożności zarówno w kontaktach zwierząt z osobami postronnymi a już szczególnie zabezpieczenie naszego stada z jakimkolwiek kontaktem z dzikami lub z paszą i ściółką z którą mogły mieć styczność dziki. 

  Objawy tej choroby nie zawsze są tak wyraźne i jednoznaczne. Toteż każde zmiany w zachowaniu zwierzęcia powinny zbudzić szybką reakcję i powiadomienie służb weterynaryjnych.

  Apeluję do wszystkich hodowców o zachowania szczególnej ostrożności i zabezpieczenia stada.

  Dolny Śląsk jest bezpieczny. Podobnie południowe i zachodnie województwa. Jednak hodowcy muszą dostosować swoje gospodarstwa zgodnie z Rozporządzeniem Głównego lekarza Weterynarii z dnia 28 lutego 2018 roku do wymagań Inspekcji Weterynaryjnej.

  W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie wymagań weterynaryjnych powiatowy lekarz weterynarii będzie wydawał decyzje administracyjne nakazujące usunięcie uchybień lub będzie nakazywał ubój lub zabicie świń i zakazywał ich utrzymywania w gospodarstwie.

  Producenci świń, którzy  otrzymają decyzję powiatowego lekarza weterynarii o zakazie utrzymywania świń w związku z brakiem spełniania warunków bioasekuracji  będą mogli ubiegać się o pomoc finansową  w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w związku z  utraconymi dochodami z tytułu prowadzenia produkcji świń

   

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ