Toksyczne podkłady kolejowe dobrze spalają się w piecach i kominkach

MP Aktywiści DAS

Dolnośląski Alarm Smogowy ostrzega przed zakupem drewnianych podkładów nasączonych trucizną. Można je kupić przez internet i na stacjonarnych składach. Można je sobie po prostu zabrać z miejsc, które powinny być chronione ale nikt ich nie pilnuje, mówią aktywiści. Wczoraj, na jednym z portali można było kupić 10 tyś sztuk. Ogłoszeń jest dużo i nikt tego nie kontroluje.

Podkłady są bardzo tanie, na portalach można kupić sztukę już za 3 zł., a przez to, że nasączone są chemią, palą się świetnie. Dlatego potrzebna jest współpraca służb miejskich, miasta i mieszkańców bo nasze życie jest cenniejsze, mówią aktywiści.

Kolej je wycofuje ale dalej nie sprawdza, co z nimi robią wybrani w przetargach wykonawcy. W ten sposób pozbywają się odpowiedzialności i cedują na wykonawców, mówi Radosław Gawlik DAS

Myśmy w tej sprawie już dwa tygodnie temu wysłali oficjalny list do Prezesa PKP PLK i jeszcze czekamy na odpowiedź. Bo naszym zdaniem Spółka powinna tak zorganizować proces remontu torowisk, aby wyeliminować z rynku wtórnego handel podkładów kolejowych.

 

Chcemy aby kolej przejęła odpowiedzialność i kontrolę nad rynkiem odpadów toksycznych, mówi Krzysztof Smolnicki DAS

Chcemy też zwrócić uwagę na problem spalania materiałów toksycznych. Od dwóch tygodni Straż Miejska Wrocławia ma możliwość badania popiołów.

Podkłady są niebezpieczne dla wszystkich, którzy mają z nimi bezpośredni kontakt. Nasączone niebezpiecznymi związkami chemicznymi po to, by były wytrzymałe na warunki atmosferyczne a to sprawia, że są śmiertelne dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mają z nimi styczność, czy to poprzez dotyk, czy wdychanie, mówi Arkadiusz Wierzba DAS

PKP w czasie modernizacji linii kolejowych wycofuje stare drewniane podkłady kolejowe z użytku. Nieświadomi ludzie kupują je do ogrzewania swoich domów, do kominków czy jako element konstrukcyjny jako aranżacji ogrodowych, w tym piaskownic i placów zabaw dla dzieci. Liczymy na współpracę z mediami, musimy razem informować i edukować. Myślę, że kampania będzie trwała lata, tak samo jak było z azbestem.

Podkłady kolejowe nie są i nawet po długim składowaniu nigdy nie będą materiałem opałowym. To jest odpad niebezpieczny. Jego obróbką i likwidacją mają prawo zajmować się tylko wyspecjalizowane formy, tymczasem są ogólnie dostępne, mówi Arkadiusz Wierzba DAS.

Podkłady są nasączone olejem kreozotowym, to chemiczny koktajl śmierci. Zawiera mieszaninę substancji uznawanych za rakotwórcze, w tym benzo(a)piren.

Nawet kontakt przez skórę z tymi chemikaliami zwiększa ryzyko nowotworu, uszkodzenia płodu i poronienia. Ryzyko drastycznie wzrasta, gdy „koktajl” trafia do pieca a stamtąd do płuc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj