Mamy nowe państwowe święto, w sobotę pokaz filmowy

Foto: [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

Senat przyjął Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To jest projekt prezydencki, przyjęty bez poprawek, który przewiduje, że dzień 24 marca będzie miał charakter państwowy.

Datę tę wybrano w związku z przypadającą w tym dniu rocznicą zamordowania w Markowej rodziny Ulmów i ukrywających się u nich dwóch Zydowskich rodzin. Zbrodnia w Markowej stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom.

W treści ustawy czytamy:

„W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów – stanowi się, co następuje:

Art. 1. Dzień 24 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest świętem państwowym”.

Wrocławskie urzędy, do chwili publikacji tekstu, nie ogłosiły niczego, co miałoby charakter wspomnieniowy czy patriotyczny i było związane z polską martyrologią. W czasie, gdy wysuwane są bezpodstawne oskarżenia Żydów wobec Polski i Polaków stosuje się politykę przemilczania. Dlaczego?!

Józef i Wiktoria Ulmowie – która w czasie zbrodni była w ósmym miesiącu ciąży, mieli już sześcioro dzieci – gdy w połowie 1942 roku przyjęli do swojego domu dwie rodziny żydowskie. Jedni pochodzili z Łańcuta, drudzy – sąsiedzi z Markowej, w sumie osiem osób. Gdyby nie donos granatowego policjanta wszyscy mieli szansę przeżycia.

Schronienie znalazł handlarz bydłem z Łańcuta Saul Goldman wraz ze swoimi czterema synami, w Łańcucie i okolicy rodzinę tę zwano powszechnie „Szallami”. I z Markowej, najbliższa rodzina Chaima Goldmana dwie córki i wnuczka, tj. Gołda Grünfeld oraz Lea Didner wraz z małą córeczką.

Józef Ulma w pobliskim lesie wybudował ziemiankę dla innej żydowskiej rodziny (trzy kobiety i dziecko) – i dopóki nie została odkryta i zamordowana przez Niemców nosił im jedzenie.

 

We Wrocławiu, w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jedynie IPN zdąży uczcić bohaterskich Polaków.

Jak mówi Barbara Misiewicz z IPN O/Wrocław w sobotę przygotował pokaz filmowy, który zostanie poprzedzony słowem wstępnym dr. Jerzego Kirszaka (Naczelnika OBEN we Wrocławiu).

Spotkanie odbędzie się w Multikinie Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu o godz. 12.00.

Wyświetlone zostaną dwa filmy:

„Życie za życie”, 2007 – 31 min.

„Stella”, 2015 – 55 min.

Zgłoszenia mailowe kierować prosimy do Iwony Demczyszak (OBEN we Wrocławiu) iwona.demczyszak@ipn.gov.pl.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

https://wroclaw.ipn.gov.pl/wro/aktualnosci/48805,Narodowy-Dzien-Pamieci-Polakow-ratujacych-Zydow-pod-okupacja-niemiecka-24-marca-.html

 

Foto: [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ