NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ


Obchodzimy dziś Niedzielę Męki Pańskiej, która rozpoczyna najważniejszy okres w liturgii chrześcijańskiej – Wielki Tydzień. Tak zwana Niedziela Palmowa upamiętnia przybycie Chrystusa do Jerozolimy.

Z tej okazji we wszystkich kościołach w Polsce uroczysta Msza święta rozpoczyna się od obrzędu poświecenia palm. Podczas niej odczytywany jest też opis Męki Pańskiej.

Ks. dr hab. Stanisława Suwiński z Wydziału Teologii UMK w Toruniu podkreśla, że to właśnie m.in. Niedziela Palmowa wprowadza wiernych do duchowego przeżywania Wielkiego Tygodnia.

-­ Ten klimat duchowy chcemy też podkreślić poprzez nasze duchowe zaangażowanie. Wielu z nas przeżyło rekolekcje wielkopostne, spowiedź wielkopostną, więc tym bardziej ten Wielki Tydzień niech stanie się też misterium dla naszej duszy. Wielki Tydzień to wydarzenie, które ma kolejne, następujące po sobie dni jako „wielkie”. Jutro będzie „Wielki Poniedziałek”, potem „Wielki Wtorek” i „Wielka Środa”. Każdy z tych dni może w liturgii jest nie do końca zauważalny, ale jednak Słowo Boże i misterium liturgii tych wielkich dni nawiązuje i przygotowuje nas bezpośrednio już do przeżycia Triduum Paschalnego – tłumaczy ks. dr hab. Stanisława Suwiński.

Niedziela Męki Pańskiej należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła katolickiego. Na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy tego dnia wierni przynoszą do kościołów palmy. Są one symbolem gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ