Szczodre zarybia dolnośląskie akweny

  rem49 [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

  Polski Związek Wędkarski jedną ze swoich najważniejszych siedzib ma w Szczodrem. Od 1985 roku działa tam Ośrodek Zarybieniowy. Wysokiej klasy specjaliści zajmują się tam hodowlą ryb drapieżnych i prądolubnych. W ośrodku są cztery obiekty zamknięte i dwa obiekty otwarte.

  Dzięki modernizacji i remontowi w 2001 roku część wylęgarni połączono ze starą  i oddano do użytku jako jedną całość. Ogółem kubatura wody do produkcji wynosi 78 m3.

  Wylęgarnia z Podchowalnią Ryb działa cały rok. Można tam zakupić narybek na swoje potrzeby. Pracownicy doradzają jaką rybę najlepiej mieć w swoim stawie, bo jak z każdym żywym organizmem, istnieją optymalne warunki, które muszą być spełnione dla konkretnego gatunku. Pracownicy ośrodka pakują narybek do specjalnych balonów, dzięki temu ryba jest dotleniona i można bezpiecznie przejechać wiele kilometrów aby wpuścić ją do swojego stawu.

  Ośrodek zarybia też dolnośląskie rzeki i stawy. Rokrocznie wpuszczana jest troć i szczupak do Odry, pstrąg i świnka do Widawy, Baryczy i zalewu w Mietkowie. Niektóre obwody rybackie zarybiają jeszcze sumem, węgorzem, brzaną, certą, karasiem, kleniem, linem. W roku 2018 zarybiono miętusem Odrę, Barycz i Oławę.

  Ryby są niezastąpionym źródłem białka, kwasów omega 3, które są zbawienne dla naszego organizmu mówi Mieczysław Madura z Ośrodka Zarybieniowego w Szczodre należy je spożywać na co dzień, w szczególności karpa.

  Nasze karpie pozbawione są toksyn, dlatego, że odżywiają sie pokarmem naturalnym w 100%. Czyli pokarmem zwierzęcym i roślinnym, np. pszenicą. Inne ryby, jak np. łososie wymagają paszy wysokoprzetworzonej, która jest produkowana z innych ryb pozyskiwanych z oceanów i mórz, które w zależności od rejonu pozyskania mogą być toksyczne…i czasem zdarzają się toksyczne.

  źródło tvpwroclaw; pzw.wroclaw.pl

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ