WKRÓTCE KONSULTACJE PROJEKTU UŁATWIAJĄCEGO PRACĘ OBCOKRAJOWCOM

Praca-robotnik-600x399.jpg

Będą zmiany w przepisach dotyczących sprowadzania pracowników z zagranicy na uproszczonych zasadach – pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”. W ciągu dwóch tygodni do konsultacji trafi projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Dokument ma zawierać listę 20 zawodów, których przedstawiciele będą mogli przyjeżdżać z całego świata do pracy w Polsce na uproszczonych zasadach.

Na liście znajdą się te zawody, na które jest obecnie w naszym kraju największe zapotrzebowanie. Mowa m.in. o lekarzach czy budowlańcach – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– Chodzi o takie zawody, na które dzisiaj na naszym rynku pracy jest szczególne zapotrzebowanie ze strony pracodawców. To cały sektor dotyczący budownictwa, ale nie tylko, bo też kwestia związana z sektorem transportu – mówimy o kierowcach – i cały sektor medyczny – tutaj mówimy zarówno o pielęgniarkach, lekarzach, ale i też personelu niższym,  dot. choćby opiekunów osób starszych. W tej chwili, jeśli chodzi o samo rozporządzenie, które przygotowuje nasz resort, jesteśmy na etapie uzgodnień wewnętrznych. Teraz będzie ten projekt skierowany zarówno dla partnerów społecznych, jak i też do innych ministerstw, czyli do uzgodnień międzyresortowych – tłumaczy Stanisław Szwed.

Nowa możliwość sprowadzania pracowników z zagranicy na uproszczonych zasadach mogłaby wejść w życie już w czerwcu bieżącego roku.

Kierowana będzie przede wszystkim do przedsiębiorców chcących zatrudnić u siebie Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, Armeńczyków, Gruzinów, Mołdawian, ale też specjalistów z innych części świata.

Zanim jednak nowi pracownicy będą mogli przyjechać do Polski, będzie ich czekać weryfikacja, którą przeprowadzą nasze służby konsularne. W przypadku, gdy sprawdzenie wypadnie negatywnie, dana osoba nie dostanie wizy wjazdowej do naszego kraju

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ